Stranki Državljanov za evropski razvoj (Gerb) je pripadlo 30,7 odstotka glasov, na drugem mestu pa so s 27,2 odstotka glasov doslej opozicijski socialisti. Delni uradni izidi so tako bolj ali manj potrdili izide vzporednih volitev, ki so bili objavljeni v nedeljo zvečer takoj po zaprtju volišč.

Gerb bo težko oblikoval vlado

Vstop v 240-članski parlament je uspel le še dvema strankama - stranki turške manjšine Gibanje za pravice in svoboščine (DPS), ki ji je pripadlo 10,6 odstotka glasov, in pa ultranacionalistični stranki Ataka, ki je po dosedanjih rezultatih dobila 7,4 odstotka glasov, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Konservativna stranka Gerb bo sedaj skušala oblikovati vlado, kar pa bo verjetno precej težavno, še posebej potem ko je Ataka v nedeljo zvečer že zavrnila vstop v koalicijo z njo.

Za konservativci na voljo socialisti

Če konservativcem ne bo uspelo sestaviti vlade, bodo prišli na vrsto socialisti. Ti naj bi skušali doseči širši konsenz za oblikovanje protikriznega vladnega kabineta, sestavljenega iz tehnokratov in na čelu z nekdanjim finančnim ministrom Plamenom Orešarskim.

A dejstvo, da nobeni od strank ni pripadla prepričljiva večina, za najrevnejšo državo EU verjetno pomeni negotovost in napetosti, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Napoved novih predčasnih volitev

Ugledna bolgarska raziskovalka javnega mnenja Borjana Dimitrova je tako danes izrazila prepričanje, da državo kmalu čakajo nove predčasne parlamentarne volitve. »Leta 2014 se bodo odvijale evropske volitve in zelo realistična možnost je, da bo Bolgarija takrat volila tudi nov nacionalni parlament,« je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA dejala vodja inštituta za raziskovanje javnega mnenja Alpha Research.

Po ugotovitvah inštituta bi lahko prišlo do programske koalicije socialistov, DPS in Atake, pri čemer pa bi lahko največjo težavo predstavljale napetosti med manjšinsko stranko in nacionalisti. »Glede na to je moč pričakovati pat situacijo, ki bi stalno blokirala delovanje parlamenta. Takšna situacija pa bi lahko trajala največ leto,« je dodala Dimitrova.

Jasna politična usmeritev in trdo delo

»Izvedba temeljitih reform, ki jih potrebuje Bolgarija, zahteva jasno politično usmeritev in trdo delo. Pogoji za to pri takšnih volilnih izidih niso izpolnjeni,« je še poudarila raziskovalka.

Iz Organizacije za sodelovanje in varnost v Evropi (Ovse) pa so danes sporočili, da so se parlamentarne volitve odvile v konkurenčnem okolju, da so bile spoštovane temeljne pravice in da je bila administracija ustrezna. A kampanjo so zasenčili incidenti, ki so zmanjšali zaupanje v državne institucije. Na proces so negativno vplivale še obtožbe o kupovanju glasov, so sporočili mednarodni opazovalci.

»Nezaupanje javnosti v volilni proces in odtujitev številnih Bolgarov od javnih institucij ostajata razlog za zaskrbljenost,« je poudaril vodja delegacije parlamentarne skupščine Sveta Evrope Andreas Gross. Vodja stalne opazovalne misije Ovse in Urada za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR) Miklos Haraszti pa je poudaril, da je za ponovno vzpostavitev zaupanja bolgarskih državljanov v demokratične procese nujno prekiniti krog nekaznovanosti.

Borisov zaradi množičnih protestov odstopil

Na prejšnjih volitvah leta 2009 je stranka Gerb z obljubami o izkoreninjenju korupcije dobila kar 40 odstotkov glasov. A premier Borisov je konec februarja nekaj mesecev pred iztekom mandata odstopil z vrha vlade zaradi množičnih protestov.

Protesti so bili odraz naraščajočega nezadovoljstva zaradi revščine, visoke brezposelnosti in razbohotene korupcije, povod zanje pa so bili sicer občutno višji računi za elektriko. Terjali so več ranjenih in tudi smrtno žrtev.

Proti nekdanjemu premierju sprožili preiskavo

Premier je odstopil, a med volivci je kljub neizpolnjenim obljubam ohranil veliko podpore. Ta pa mu je v zadnjih dneh pred volitvami kopnela, predvsem zaradi prisluškovalne afere, v katero je bil vpleten sam in visoki predstavniki njegove stranke. Zaradi afere je minuli teden tožilstvo Borisova zaslišalo, a še ni jasno, ali bodo proti njemu uvedli preiskavo.

Afera je dominirala tudi v predvolilnem boju. Ostali pereči problemi v državi, kot so reševanje gospodarske krize ter zmanjševanje brezposelnosti in revščine, so bili v kampanji zelo malo obravnavani.

Interes za volitve med mednarodnimi opazovalci je bil velik, še posebej zaradi navedb, da naj bi bili številni Bolgari pripravljeni prodati svoj glas na volitvah. Policija je v soboto zasegla 350.000 neveljavnih glasovnic, ki bi lahko odločile o 25 poslanskih sedežih. Odkritje je še dodatno podkrepilo sume o volilnih prevarah.