Unicef poroča, da je bilo kar 250 milijonov teh deklet ob prisilni poroki starih manj kot 15 let. Nevladna organizacija za varstvo človekovih pravic, Human Rights Watch, je na nedavnem vrhunskem srečanju v Londonu, kjer so obravnavali prisilne poroke, nasilje nad ženskami in pohabljanje genitalij, predstavila primere iz Jemna, kjer so v prisilni zakon z večinoma precej starejšimi moškimi v Jemnu prisilili celo osem let stare deklice. Več kot polovico deklic v Jemnu poročijo, preden dopolnijo osemnajst let

Po prisilni poroki še klofute

Unicef ob tem opozarja, da se v zadnjih treh desetletjih število prisilnih porok ni nič zmanjšalo. Posledice prisilnega zakona v najbolj rosnih letih pa so usodne. Dekleta, ki se poročijo pred 18. letom starosti, pogosteje prekinejo šolanje in so pogosteje žrtev nasilja v družini, nosečnosti v najstniških letih se pogosteje končajo s smrtjo pri porodu ali po njem, kot se to zgodi pri odraslih mladih ženskah.

»Deklice niso lastnina in imajo pravico odločati o svoji usodi,« je dejal Anthony Lake, direktor Unicefa, ki si prizadeva, da bi zmanjšali število prisilnih porok, ki jih ponekod še vedno razumejo kot povsem normalne.

Kar polovica vseh prisilnih porok se sklene v južni Aziji, v Indiji je tako sklenjen vsak tretji zakon. Žalosten rekord pa beleži Nigerija, tam je prisilno poročenih kar 77 odstotkov deklet. Posebej ogrožena so dekleta iz revnih družin, ki pogosto nimajo nobene možnosti, da bi se uprle prisili staršev ali sorodnikov.

Ameriška organizacija Save the Children poroča, da se je v zadnjih letih drastično povečalo število prisilnih porok med begunci v Siriji. Pred vojno se je v Siriji pred 18. letom starosti poročilo le 13 odstotkov deklet, zdaj je ta delež narasel na tretjino. Skoraj polovica jih konča v prisilnem zakonu z najmanj deset let starejšimi možmi.

130 milijonov s pohabljenimi spolnimi organi

Drugače kot pri prisilnih porokah se je število deklet, ki so jim pohabili genitalije, v zadnjih desetletjih zmanjšalo. Tveganje, da bodo deklici odstranili zunanje spolne organe, je danes za tretjino manjše kot pred tremi desetletji, toda še vedno je 130 milijonov žensk doživelo ta grozovit ritual.

Obrezovanje je še posebej razširjeno v 29 državah v Afriki in na Bližnjem vzhodu. Pogosto se izvaja z noži, britvicami in drugimi ostrimi predmeti v slabih higienskih pogojih, brez narkoze ali lajšanja bolečin. Posledice so največkrat infekcije, hude krvavitve in neplodnost. V Džibutiju, Gvineji in Somaliji takšna usoda grozi skoraj vsaki deklici. Strokovnjaki zato zahtevajo, da morajo države v takšne prakse poseči z zakoni, ki bodo deklice bolje zaščitili, kot jih zdaj. vau