Kolegij predsednika državnega zbora bo zjutraj odločal o sklicu izredne zaprte seje, ki jo je v petek predlagala vlada, da bi poslanci odločili o dveh »malenkost« različnih potekih meje, kot jo bo Slovenija zagovarjala pred arbitražnim sodiščem. Poslanci naj bi razpravljali tudi o celotnem memorandumu, torej dokumentu, ki bo pred sodiščem podkrepil vsa slovenska stališča o meji.

Pred sejo državnega zbora, ki naj bi se začela ob 14. uri, bo predvidoma ob deseti uri še ena seja odbora za zunanjo politiko (OZP). Slednji je v torek pozval vlado, naj pravočasno sprejme gradivo, ki ga mora Slovenija izročiti sodišču do prihodnjega ponedeljka.

Vlada potem na seji v petek gradiva ni potrdila, ampak je predlagala rahlo spremembo predloga predmeta spora, ki so ga pripravili na zunanjem ministrstvu ob sodelovanju z domačimi in tujimi strokovnjaki. O tej spremembi naj bi torej odločali poslanci. Premier Janez Janša je dejal, da bi bilo »z vidika pravne in vsebinske korektnosti« prav, da o predmetu spora odloči DZ, poleg tega naj bi bil omenjeni predlog, ki so ga pripravili na zunanjem ministrstvu, v nasprotju s sklepom DZ izpred štirih let o stanju na kopnem in morju na dan 25. junij 1991. Zato vlada meni, da o tem nima pristojnosti odločati. Janša je tudi povedal, da je obstajal še en predlog predmeta spora, a ga zaradi časovnih in vsebinskih ovir ni več mogoče vključiti v memorandum.

Zunanji minister Karl Erjavec je po torkovi seji OZP nasprotno s kasnejšim dogajanjem napovedal, da predmeta spora ne bodo spreminjali. Po petkovi seji vlade ni hotel dajati izjav.

Največja opozicijska stranka Pozitivna Slovenija (PS) je v sobotnem sporočilu na spletni strani ocenila, da seja DZ ni potrebna, ker je razpravo v torek že opravil OZP. Vodja poslanske skupine Jani Möderndorfer je zapisal, da ima vlada »absolutno podporo« PS za potrditev memoranduma. Če pa bi se izredna seja izkazala za zadnji pogoj za njegov sprejem, je PS pripravljena na njej sodelovati, je zapisal. Pred tem so v njegovi stranki trdili, da bi bilo odločanje državnega zbora o tem gradivu nezakonito, saj zakon o ratifikaciji arbitražnega sporazuma določa, da za njegovo izvajanje skrbi vlada. Obenem zakon o zunanjih zadevah pravi, da je za izvajanje mednarodnih pogodb, kar arbitražni sporazum je, odgovorna vlada, so tedaj opozorili v PS. ba