Združeni narodi že ves teden pred svetovnim dnem beguncev vzpodbujajo lokalne, nacionalne in mednarodne skupnosti, naj se poskušajo osredotočiti na to, kar lahko storijo za tiste, ki so bili prisiljeni zapustiti svoje domove, da bi ponovno našli varnost, upanje in si na novo zgradili življenje.

Svetovni dan beguncev so razglasili Združeni narodi, da bi na tak način počastili pogum, moč in odločenost žensk, moških in otrok, ki so bili prisiljeni zapustiti svoje domovine zaradi preganjanja, konflikta ali nasilja.

Po oceni Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) je po svetu okoli 43,7 milijona beguncev in notranje razseljenih oseb.

Vsakdo ima pravico do življenja brez preganjanja, nasilja in strahu

Ministrstvo za notranje zadeve bo tudi letošnji dan beguncev obeležilo s prireditvijo v azilnem domu, ki si jo bo ogledal tudi minister za notranje zadeve Gregor Virant. »Vsakdo ima pravico do življenja brez preganjanja, nasilja in strahu,« je v poslanici zapisal notranji minister Gregor Virant.

V Sloveniji trenutno živi 109 oseb s statusom prosilca za mednarodno zaščito. Leta 2012 je bilo v Sloveniji vloženih 251, letos pa do konca maja 145 prošenj za mednarodno zaščito.

Od leta 1995 do konca lanskega leta je bila v Sloveniji priznana mednarodna zaščita 267 osebam. 132 osebam je bil priznan status begunca, 89 osebam azil iz humanitarnih razlogov in 46 osebam subsidiarna zaščita, navajajo na notranjem ministrstvu.

Sirija je humanitarna katastrofa

Predsednik parlamentarne skupščine Sveta Evrope Jean-Claude Mignon je medtem pred dnevom beguncev opozoril predvsem na begunce iz Sirije. »Milijon in pol Sircev je že zapustilo državo, gre za popolno humanitarno katastrofo,« je poudaril in Evropo pozval k večji solidarnosti z begunci z vsega sveta.

Že v sredo je sicer v okviru mednarodnega dneva beguncev v Ljubljani pod sloganom Naredimo jih vidne potekala interaktivna delavnica v okviru projekta begunec.si. Zvečer pa je UNHCR pripravil multimedijsko projekcijo Zatočišče in preskrba: zgodba mnogih potovanj.

Danes pa bo med drugim v Mestnem muzeju Ljubljana potekal 4. festival migrantskega filma. Udeleženci si bodo lahko ogledali dokumentarni film režiserke Valerie Osouf Nacionalna identiteta, nato pa se z avtorico in drugimi gosti pogovarjali o temah, ki jih obravnava film. Sledila bo razglasitev zmagovalnih filmov tekmovalnega programa festivala.