Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je v petek zavrnilo obtožnico proti Gotovini in Markaču, tudi v delu, ki ju je obtoževal sodelovanja v zločinskem dejanju, katerega cilj je bil prisilno in za vedno odstraniti srbske prebivalce z območij na Hrvaškem.

Prav na načrtovanem pregonu Srbov je temeljila srbska protitožba za genocid proti Hrvaški na Meddržavnem sodišču v Haagu (ICJ).

"Zakaj bi opustili tožbo, če imajo zdaj uradno sodbo," je v nedeljskem pogovoru za beograjsko televizijo Pink 2 povedal Dačić. Kot je ocenil, Hrvaška verjetno ne bo umaknila tožbe proti Srbiji niti ne bo sprejela možnosti poravnave.

Bivši srbski predsednik Boris Tadić se je v pogovorih s hrvaškim predsednikom Ivom Josipovićem zavzemal za dogovor obeh držav z izvensodno poravnavo v tem sporu in za nadaljevanje postopkov proti odgovornim za vojne zločine.

Josipović je večkrat dejal, da vlada v Zagrebu sploh ne namerava obravnavati možnosti umika tožbe za genocid proti Srbiji, dokler ne bo rešeno vprašanje bivših zaprtih ujetnikov in pogrešanih hrvaških državljanov, vrnitve kulturne dediščine iz Srbije ter brezpogojnega sodelovanja Srbije s haaškim sodiščem.

Dačić je v nedeljo še povedal, da so po petkovi odločitvi v Haagu odpovedali uradni obisk srbske ministrice za evropske integracije Suzane Grubješić v Zagrebu, ki je bil načrtovan za 27. november.

Grubješićeva je za Televizijo Srbije povedala, da se v Zagrebu, kjer bi podaljšali protokola o sodelovanju na področju evropskih integracij, v tako slabem vzdušju za Srbe in Srbijo, ne bi počutila dobro. Obenem je sicer spomnila, da omenjeni protokol velja še do marca prihodnje leto.