Dačić in Thaci bosta v šestem krogu dialoga, ki se bo predvidoma začel dopoldne in naj bi trajal le en dan, nadaljevala pogovore iz petega kroga 20. februarja, ko sta po navedbah Ashtonove dosegla "občuten napredek" in se vrnila v prestolnici na posvetovanja.

Bolj je dialog političen, bolj napeto je v obeh prestolnicah. V Bruslju bo v prištinski delegaciji tokrat prvič tudi Srb iz kosovskih institucij, namestnik predsednika kosovske vlade Slobodan Petrović, kar naj bi potrjevalo podporo kosovskih Srbov dialogu.

V Beogradu se je v minulih dneh večkrat sestal državni vrh. Dačić govori o krizi v dialogu in potrebi po pritisku na Prištino, saj sicer ne ve, o čem naj bi se sploh pogovarjali. V Prištini pa si v dialogu želijo podpore ZDA, ki jih vidijo kot varuhe svoje neodvisnosti.

Srbski premier obžaluje, da se s Thacijem strinjata samo o tem, da bi lahko bil problem paralelnih institucij rešen z oblikovanjem skupnosti srbskih občin, medtem ko kosovska stran o izvršilnih pristojnostih te skupnosti, ki jih zahteva srbska stran, sploh ne želi razpravljati.

Čas za dogovor se sicer izteka, če želita Srbija in Kosovo junija dočakati odločitev o naslednjem koraku na poti v EU. Za Srbijo je to začetek pristopnih pogajanj, za Kosovo pa začetek pogajanj o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu.

Evropska komisija bo namreč o napredku v dialogu predvidoma poročala sredi aprila. Dogovor bi tako moral biti dosežen do objave tega poročila, ki bo podlaga za odločitev članic v juniju. Poleg tega članice pričakujejo, da strani ne bosta le dosegli dogovora, temveč tudi dokazali, da ga izvajata. To pa pomeni, da dogovor v zadnji minuti ne bo dovolj za pozitivne odločitve.