Medtem ko je pristopna konferenca lani decembra, na kateri je Črna gora odprla prvo poglavje - znanost in raziskave, potekala na ministrski ravni, je bila tokratna veleposlaniška.

Delegacijo EU je vodil irski veleposlanik pri uniji Rory Montgomery, črnogorsko pa državni sekretar za evropsko integracijo in glavni pogajalec Črne gore Andrija Pejović.

Nadaljnji napredek države na poti v EU pričakujejo junija, ko bo naslednja pristopna konferenca, takrat spet na ministrski ravni.

Črna gora je za članstvo v EU zaprosila decembra 2008, pogajanja z EU pa je začela konec junija lani, ko je stekel pregled usklajenosti njene zakonodaje z evropsko.

Ključni izzivi Črne gore so reforma pravosodja, spoštovanje temeljnih pravic, izboljšanje pravnega in institucionalnega okvira, izboljšanje poslovnega okolja za krepitev konkurenčnosti ter boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu.

Podgorica mora pripraviti temeljit akcijski načrt za prilagajanje svoje zakonodaje evropski

Bruselj je sicer tarča kritik, da zaradi tega, ker potrebuje novo širitveno zvezdo na Zahodnem Balkanu, preveč zatiska oči pred resnimi problemi Črne gore, povezanimi s korupcijo in svobodo medijev.

Pogajalski okvir za Črno goro temelji na novem širitvenem pristopu, ki takoj na začetku pogajanj predvideva odprtje dveh najtežjih poglavij - o pravosodju in temeljnih pravicah ter svobodi, pravici in varnosti - in njuno zaprtje na koncu pogajanj.

A kljub temu je država najprej odprla neproblematični poglavji znanost in raziskave ter izobraževanje in kultura. Kdaj bo odprla »poglavji vseh poglavij«, se ne ve. Po nekaterih navedbah je malo verjetno, da bi se to lahko zgodilo pred jesenjo.

Podgorica mora pripraviti temeljit akcijski načrt za prilagajanje svoje zakonodaje evropski v teh dveh poglavjih, ki ga morajo potrditi Evropska komisija in članice.

Z novim širitvenim pristopom želi EU zagotoviti res dobro uskladitev zakonodaje kandidatke z evropskim pravnim redom v omenjenih poglavjih, ki so se izkazala za najtežja v pogajanjih s Hrvaško.

Še posebej slabe izkušnje ima unija na teh področjih z Bolgarijo in Romunijo, ki sta v EU vstopili leta 2007, a sta zaradi nezadostnih reform v pravosodju in premalo odločnega boja proti korupciji še vedno pod posebnim nadzorom.