Voditelji se morajo torej dogovoriti o datumu začetka pogajanj, ki bi po diplomatskih virih v Bruslju lahko bil določen za konec leta ali v začetku leta 2014, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Evropski komisar za širitev Štefan Füle je na Twitterju pozdravil priporočila, ki so jih sprejeli ministri EU, pristojni za evropske zadeve, na zasedanju v Luksemburgu, kot "dokaz kredibilnosti po neprecedenčnih korakih za normalizacijo odnosov s Kosovom", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Srbski predsednik Tomislav Nikolić je v Beogradu že pozdravil odločitev. Pred tem je poudaril, da je Srbija storila vse potrebno, da postane članica in da je prepričan, da bo EU dala Srbiji zgodovinsko priložnost, da se ji dostojanstveno pridruži.

Ob tem je Nemčijo, kot najvplivnejšo članico EU, pozval, naj podpre dodelitev datuma Srbiji, saj bo tako pokazala podporo pomiritvi, miru in stabilnosti v regiji.

Pogoj za napredek Srbije in Kosova na poti v unijo je vidno in trajno izboljšanje medsebojnih odnosov. Aprila sta dosegla zgodovinski dogovor o severu Kosova, ki sta ga tudi že začela izvajati. To je po mnenju večine članic dovolj za pozitivno odločitev.

Nemčija je v pričakovanju parlamentarnih volitev 22. septembra zahtevala dodatne pogoje in več časa. Beograd se ob podpori okoli ducat članic zavzema, da bi pristopna pogajanja začel oktobra, Nemčija pa je bolj naklonjena koncu leta ali začetku prihodnjega leta.

Vodja slovenske diplomacije Karl Erjavec je v ponedeljek izrazil upanje, da se bodo članice EU dogovorile o začetku pristopnih pogajanj s Srbijo v oktobru. Država si to po njegovih besedah zasluži, saj je opravila svojo domačo nalogo, zato postavljanje dodatnih pogojev ne bi bilo pošteno.

Enako velja po njegovih besedah za Kosovo in začetek pogajanj o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu, ki je prva prelomna postaja na poti v unijo, nekakšna nepovratna vstopnica za vlak v EU.