Vrhovno sodišče v Brnu je v torek odločilo, da tri poslance, ki so bili že lani obtoženi korupcije, ker so v zameno za visoke položaje v državnih podjetjih izstopili iz poslanskih klopi, še vedno ščiti njihova poslanska imuniteta. Poslance so že nekaj ur kasneje tudi izpustili iz preiskovalnega zapora, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Tožilstvo je nato še isti dan iz parlamentarnega postopka umaknilo zahtevo za odvzem imunitete bivšemu premieru. Gre za hud udarec tožilstvu - ne le v tem konkretnem primeru, temveč tudi na sploh v njegovem boju proti razbohoteni korupciji v češki politiki.

Češka ustava prepoveduje kazenski pregon poslancev zaradi glasovanj ali izjav v parlamentu. V ostalih primerih jim lahko parlament odvzame imuniteto ali pa se jim ta izteče skupaj s poslanskim mandatom. Po oceni tožilstva se je slednje zgodilo v primeru omenjenih treh poslancev ODS, a vrhovno sodišče je menilo drugače.

Tožilstvo Nečasu očita, da je jeseni 2012 podkupil tri "uporniške" poslance stranke ODS in tako v parlamentu zagotovil potrebno podporo davčnemu paketu, ki ga je predlagala vlada. "Plačal" naj bi jih z dobičkonosnimi položaji v državnih podjetjih, oni pa so v zameno prepustili svoje mandate bolj "ubogljivim" strankarskim kolegom.

Vodja Nečasovega kabineta Jana Nagyova, s katero ima bivši premier razmerje, je obtožena, da se je o tem dogovarjala s trojico poslancev. Obenem je obtožena, da je od dveh vodilnih v češki vojaško-obveščevalni službi zahtevala in dosegla, da so obveščevalci nezakonito nadzorovali Nečasovo soprogo, od katere se ta sicer sedaj ločuje. Zaradi slednjega Nagyova zaenkrat ostaja v preiskovalnem zaporu.

Nečas je moral zaradi celotne afere junija odstopiti, Češka pa je nato padla v politično krizo, ki je še ni konec, čeprav je medtem že prisegla nova vlada. Češki predsednik Miloš Zeman je namreč mandat za sestavo vlade svojemu finančnemu svetovalcu Jiržiju Rusnoku podelil proti volji nekaterih strank, ki si bolj želijo predčasnih volitev.