Marca leta 2009 je bilo na svetu 793 milijarderjev, število pa se je do marca letos povišalo na 1645 milijarderjev, kaže raziskava Oxfama. Po izračunih organizacije ima 85 najbogatejših ljudi na svetu v lasti enako vsoto kot polovica najrevnejšega svetovnega prebivalstva. Izračun so naredili na osnovi podatkov Forbesove lestvice iz marca leta 2013, od takrat pa se je v dvanajstih mesecih njihovo skupno premoženje povišalo za 14 odstotkov (244 milijarde dolarjev), kar je 668 milijonov dolarjev na dan.

Preberite še: V rokah odstotka najbogatejših polovica svetovnega premoženja

V sredo je Oxfam objavil poročilo o neenakosti na svetu, v katerem so strokovnjaki opozorili, da se število milijarderjev ni povišalo zgolj v »bogatih« državah. V Indiji, kjer sta bila v 90. letih prejšnjega stoletja le dva milijarderja, jih je bilo marca letos 65, število pa se je povišalo tudi v nekaterih predelih Afrike.

V Oxfamu so računali še, kako dolgo bi bogataši lahko zapravljali svoje premoženje. Najbogatejši človek na svetu Carlos Slim bi, če bi na dan zapravil milijon dolarjev, moral živeti še 220 let, če bi želel popolnoma »uničiti« svoje 80 milijard dolarjev vredno premoženje. Bill Gates bi potreboval dve leti manj, Warren Buffet 169 let, družina Liliane Bettencourt pa na primer »le« 102 leti.

V organizaciji, ki sicer predlaga načrten boj proti neenakosti na svetu, hvalijo Billa Gatesa in Warrena Buffeta, ki velik del premoženja dajeta v humanitarne namene, zanju pa pravijo, da sta »vzornika vsem ostalim milijarderjem sveta«.