Britanski premier je z napovedjo referenduma na odobravanje naletel predvsem na domačih tleh, v Davosu pa je moral svojo za nekatere sporno držo do EU zagovarjati pred svetovnimi voditelji. "Čas je, da Evropa ponovno postane gonilo razvoja," je dejal Cameron.

Najpomembnejšo nalogo unije v bližnji prihodnosti Cameron vidi v sklenitvi sporazuma o svobodni trgovini z ZDA. Trgovina med EU in ZDA namreč predstavlja skoraj tretjino svetovne trgovinske menjave. Sporazum pa bi lahko pomenil 50 milijard britanskih funtov vreden pospešek za gospodarstvo EU, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa zatrdil britanski premier.

Cameron je v Davosu poudaril, da je Velika Britanija država, ki Evropi ne bo obrnila hrbta. A istočasno je pripomnil, da se EU mora zavedati, da več kot polovica članic pripada območju evra, ostale pa ne.

"Območje evra se vedno bolj približuje bančni in fiskalni uniji, to pa ima velike učinke na države, kot je Velika Britanija, ki ne pripada temu območju in to tudi nikoli ne bo," je poudaril Cameron in dodal, da reforme EU niso potrebne samo za Veliko Britanijo, temveč so nujne za celotno EU.

Obsežno politično integracijo EU, ki jo spodbuja predvsem Nemčija, pa Cameron odklanja. "S tem, ko rečemo, da bi morala Evropa postani politična unija v obliki dejanske enotne države Evropa, se ne morem strinjati," je bil odklonilen britanski premier.

Evropske države bi morale po njegovem mnenju ohraniti svojo suverenost in zmožnost, da samostojno sprejemajo lastne odločitve. "Pomembna je politična volja in ne neskončen proces oblikovanja številnih novih političnih institucij," je o tem še dodal Cameron.

Evropski voditelji, ki so se sicer že v sredo množično odzvali na Cameronovo napoved referenduma, pa si želijo ohraniti Veliko Britanijo v EU. "Želim si, da bi Velika Britanija še naprej ohranila osrednji položaj znotraj EU. To je zelo pomembno tudi iz svetovnega vidika," je v Davosu dejal irski premier Enda Kenny.

Italijanski premier Mario Monti pa je v Davosu za morebitni referendum o prihodnosti Velike Britanije v EU zahteval jasna vprašanja brez kakršnihkoli zank. V tem primeru bi se po Montijevem mnenju Britanci odločili za obstanek države v EU. "Drugače bodo morali zapustiti skupni evropski trg," je zatrdil italijanski premier.

Da bi Velika Britanija ostala v uniji, si želi tudi predsednik nizozemske vlade Mark Rutte. "Združeno kraljestvo mora ostati v EU, drugače se bo odcepilo in obstalo nekje med ZDA in Evropo," je menil Rutte.

Cameron pa je podporo pri zahtevah po bolj konkurenčni Evropi dobil pri predsednici danske vlade Helle Thorning-Schmidt. "Moramo biti odločni in svoj denar zapravljati samo na najbolj učinkovit način. Vsako jutro bi se morali vprašati, ali vsak evro ali krono pravilno zapravimo," je dejala Thorning-Schmidtova in pripomnila, da tako počne njena vlada in bi moralo enako veljati tudi za Evropo.

Cameron je sicer referendum o EU napovedal, če bo leta 2015 zmagal na volitvah. V primeru zmage naj bi referendum potekal v prvi polovici mandata nove vlade, torej do konca leta 2017.