Finančni trgi so se na izid volitev v tretjem največjem gospodarstvu območja evra, ki niso prinesle izrazitega zmagovalca in tako vzbujajo strah pred povečanjem nestabilnosti v že tako krhkem območju skupne evropske valute, odzvali negativno. Italija je morala na primer danes za šestmesečne obveznice ponuditi skoraj dvakrat višji donos kot v enaki zadnji avkciji.

"Trgi se lahko odzovejo, kakor želijo. Mi pa želimo poudariti naše popolno zaupanje, da bodo Italijani oblikovali vlado, ki bo še naprej izvajala ukrepe za rast in delovna mesta, kar država najbolj potrebuje za znižanje ogromnega javnega dolga," je odziv trgov komentiral tiskovni predstavnik Evropske komisije Olivier Bailly.

Največji poraženec volitev je ljubljenec Bruslja Monti

Poleg tega volitve v Italiji sprožajo niz vprašanj o ustreznosti evropske politike zategovanja pasu, saj je odhajajoči premier tehnične vlade Mario Monti, krojač nepriljubljenih reform in ljubljenec Bruslja, največji poraženec volitev, medtem ko sta se bivši premier Silvio Berlusconi in evroskeptični komik Beppe Grillo odrezala presenetljivo dobro.

"Dobro smo slišali sporočilo zaskrbljenosti državljanov Italije," je dejal tiskovni predstavnik komisije. "A naše stališče do Italije ostaja enako," je pribil in posvaril pred sledenjem "sirenskim klicem populizma", češ da to ni pot, ki naj bi jo ubirale velike evropske stranke.

"Komisija pričakuje, da bo Italija spoštovala te zaveze," je poudaril Bailly. Italija se je po njegovih besedah zavezala k izvajanju ukrepov za ureditev javnih financ in izvedbo strukturnih reform za zagon rasti, izboljšanje konkurenčnosti in ustvarjanje delovnih mest. Bruselj po njegovih besedah tudi verjame, da je Italija sposobna hitro oblikovati novo vlado.

"Nikoli nismo rekli, da bo izvajanje ambicioznih reform v šestih mesecih prineslo veselje, srečo, nično brezposelnost in 10-odstotno rast«

V odzivu na kritike, da bruseljski recepti ne delujejo, je Bailly priznal, da proračunska disciplina in reforme v Italiji v 15 mesecih Montijeve tehnične vlade še niso prinesle želenega rezultata, a opozoril, da bi bili brez njih računi, ki jih mora plačevati Italija za svoje preživetje, občutno višji.

"Nikoli nismo rekli, da bo izvajanje ambicioznih reform v šestih mesecih prineslo veselje, srečo, nično brezposelnost in 10-odstotno rast. To bi bila iluzija," je poudaril Bailly. Za zdaj sicer še nismo videli pozitivnih učinkov na dolg in zaposlovanje, smo pa videli pozitivne učinke na primanjkljaj in konkurenčnost, je še izpostavil.

Na izid italijanskih volitev se je odzval tudi predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz, ki je ocenil, da so Italijani z volitvami EU poslali protestno sporočilo proti zategovanju pasu, da so ljudje pripravljeni na odrekanje, a "ne za vsako ceno". Ta nauk bi morala unija upoštevati, je pozval Schulz.