Dodatna sredstva bodo potrebna za izplačila članicam, regijam, lokalnim skupnostim, univerzam in raziskovalcem, nevladnim organizacijam in drugim porabnikom, za poplačilo obveznosti iz programov, financiranih s sredstvi EU in zaključenih v letu 2012, in za zahtevke iz naslova kohezijske politike, ki bodo zapadli v letu 2013.

Predlog sprememb proračuna EU vključuje devet milijard evrov dodatnih plačil za ukrepe kohezijske politike in 2,2 milijarde evrov za večino ostalih področij proračuna. Za delovanje evropske administracije v predlogu niso zahtevana nobena dodatna sredstva, so sporočili iz Bruslja.

Če bosta predlagane spremembe proračuna v celoti potrdila Evropski parlament in Svet EU, v katerem so zastopani predstavniki članic, se bodo lahko pravne obveznosti, ki niso bile izpolnjene ob koncu lanskega leta, pa tudi tiste, ki bodo nastale pred koncem letošnjega leta, vključile v letošnji proračun povezave.

Težave pri pokrivanju plač

V Evropski komisiji so spomnili, da je sprejeti proračun raven plačil postavil pri 132,8 milijarde evrov, kar je pet milijard manj od prvotnega predloga komisije in za 2,9 milijarde manj kot v lanskem proračunu. To je že v začetku leta povzročilo velike težave pri pokrivanju plačil. Razlog za to je predvsem precejšen obseg zaostalih plačil iz 2012.

Tri osrednje ustanove EU so tako že ob sprejemu proračuna sprejele posebno izjavo, ki je Evropsko komisijo pozvala, naj skrbno spremlja proračunsko izvajanje in ustreznost plačil glede na potrebe po posameznih evropskih politikah ter v primeru potrebe predlaga spremembe.

Evropski komisar za finančno načrtovanje in proračun Janusz Lewandowski je ob današnjem predlogu opozoril, da so bili v zadnjih letih izglasovani proračuni EU vse nižje pod pragom dejanskih potreb, kot so jih ocenile države članice, zato se zdaj dogaja, da se vse več neplačanih zahtevkov prenaša v naslednja leta.

Parlament in Svet naj bi predlog Bruslja s ciljem gladkega izvrševanja proračunskih obveznosti obravnavala v najkrajšem možnem času.