Dogovor, ki sta ga v Moskvi v torek dosegla ruski zunanji minister Sergej Lavrov in ameriški državni sekretar John Kerry, v okviru zaveze k iskanju politične rešitve predvideva organizacijo mednarodne mirovne konference.

»Izjave iz Moskve predstavljajo zelo pomemben prvi korak naprej. A vseeno je to le prvi korak,« je danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudaril Brahimi.

Posebni odposlanec ZN ob tem ne dvomi v to, da bodo dogovor podprle tudi druge stalne članice Varnostnega sveta. »Enako pomembno je, da se celotna regija mobilizira pri podpori procesu,« je dodal.

Tudi v EU so s skupnim pozivom ZDA in Rusije k mirovni konferenci za Sirijo »zelo zadovoljni«, so sporočili danes v Bruslju. Kot je sporočil tiskovni predstavnik visoke zunanjepolitične predstavnice EU Catherine Ashton, Michael Mann, je EU večkrat ponovila, da »rešitev konflikta leži v celovitem političnem dogovoru«. Unija bi pozdravila »vsak dialog« in upa, da »bo konferenca začetek mirovnega procesa«.

Tudi nemška kanclerka Angela Merkel polaga veliko upanja v pobudo Rusije in ZDA, piše nemška tiskovna agencija dpa. »To je obetaven signal, da sta ZDA in Rusija skupaj predlagali takšno konferenco,« je izjavila nemška kanclerka Angela Merkel.

Čim prej je treba pripravizi mednarodno konferenco o Siriji

Lavrov in Kerry sta se v Moskvi strinjala, da je treba čim prej, morda že do konca meseca, pripraviti mednarodno konferenco o Siriji, na kateri bi obe strani prepričali, da privolita v pogoje ženevskega dogovora o mirni rešitvi spora v Siriji, ki so ga mednarodne sile oblikovale junija lani.

»Menimo, da je ženevski dogovor pomembna pot za končanje prelivanja krvi v Siriji,« je dodal Kerry. Kot je še povedal, je imel pred srečanjem z Lavrovom »zelo ploden, zelo topel in prijateljski pogovor« z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Washington je pred tem že dalj časa pozival Moskvo, najmočnejšo zaveznico Asadovega režima, naj uporabi svoj vpliv pri zaustavitvi nasilja v Siriji, glede katere imata državi sicer občutno različna stališča.

V zadnjem času je posebej odmevala domnevna uporaba kemičnega orožja v Siriji, minuli konec tedna pa tudi napadi Izraela na sirske cilje. Ameriški predsednik Barack Obama je nedavno izjavil, da ZDA razmišljajo o oboroževanju sirskih upornikov, čemur Rusija odločno nasprotuje.