»Sem Chelsea Manning, sem ženska«

»S prehodom v naslednji del mojega življenja želim, da bi vsi vedeli, kdo sem v resnici. Sem Chelsea Manning, sem ženska,« je za oddajo Today na ameriški televizijski postaji NBC News povedala 25-letna Manningova. »Glede na to, kako se počutim že od otroštva, želim v najkrajšem času pričeti s hormonsko terapijo. Prav tako želim, da od danes naprej uporabljate moje novo ime in ženski spol, ko govorite o meni.« Manningova se je v izjavi zahvalila za podporo v zadnjih treh letih in za pisma podpornikov, ki so ji pomagali preživeti pritiske.

Preberite še spletni komentar Andreja Mrevljeta: Svarilo Manning

Odvetnik Manningove David Coombs je na oddaji povedal, da pričakuje pomilostitev Manningove s strani predsednika ZDA Baracka Obame. Na vprašanje, ali Manning načrtuje tudi operativno spremembo spola, je njegov odvetnik odgovoril, da ni prepričan, ampak misli, da ne. »Mislim, da je končni cilj, da se počuti dobro v svoji koži in da je oseba, ki doslej nikoli ni mogla biti,« je o Chelsea dejal Coombs.

Med sojenjem je vojakova obramba večkrat opozorila na njegove težave s spolno identiteto, saj naj bi te prispevale k njegovi odločitvi, da posreduje dokumente WikiLeaksu.

35 let zapora

Manningova je v vojski služila kot obveščevalni analitik, včeraj pa je bila obsojena na 35 let zapora zaradi objave več kot 700 tisoč tajnih dokumentov, posnetkov z bojišč in diplomatskih depeš. Gre za najobsežnejšo objavo ameriških tajnih dokumentov v zgodovini. Manningova naj bi bila zaprta v ameriški disciplinski kasarni v Fort Leavenwortgu v Kansasu. Za pogojno izpustitev lahko zaprosi po odsluženih desetih letih zapora, kar v praksi pomeni slabih sedem let, saj je več kot tri leta kazni že odslužil v priporu. Kazen naj bi po pričakovanjih prestala v vojaški bazi Fort Leavenworth v Kansasu, kjer je bil tudi večji del pripora.