Borisov in njegova desnosredinska stranka Državljanov za evropski razvoj (Gerb) bi koalicijo lahko sestavila le s skrajno desno nacionalistično stranko Ataka. "Za nas je nepredstavljivo, da bi šli v koalicijo s stranko, ki je na ustanovni seji novega parlamenta grobo napadla veleposlanika naše evropske partnerice," je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA dejal Borisov.

Nekdanji premier Borisov, ki je sicer z odstopom po množičnih protestih februarja tudi sprožil predčasne volitve, je po volitvah, na katerih je Gerb dobil okoli 30 odstotkov glasov, napovedoval, da bo predstavil manjšinsko vlado, četudi v parlamentu ne bo imel možnosti za uspeh. Sprva je upal, da bo manjšinsko vlado lahko oblikoval s podporo Atake, ki je njegovo vlado podpirala že v prejšnjem sklicu parlamenta. Zdaj pa se je sodelovanje očitno končalo.

Stranka Gerb je po navedbah APA v parlamentu vse bolj izolirana, pa čeprav ima največ, 97 od skupno 240 poslanskih sedežev. A to je pač premalo za oblikovanje vlade.

Za koalicijo potrebujejo še en glas

Glede na zahteve ustave je moral predsednik Plevneljev mandat za sestavo nove vlade ponuditi relativnemu zmagovalcu na volitvah, torej Borisovu. Zdaj ko ga je ta zavrnil, ga Plevneljev lahko ponudi drugi najmočnejši stranki v parlamentu, socialistom Sergeja Staniševa. To bi lahko storil še danes, je napovedal.

Socialisti v predvolilnem času sicer za vodilnega kandidata niso postavili predsednika stranke Staniševa, ampak nestrankarskega finančnega strokovnjaka Plamena Orešarskega. Nekdanji namestnik finančnega ministra velja za kompromisno osebnost, ki bi lahko oblikoval t.i. programsko vlado in dobil tudi podporo stranke turške manjšine v Bolgariji DPS, navaja APA.

Socialisti imajo v parlamentu 84 sedežev, stranka DPS pa 36, skupaj torej natanko 120, a potrebovali bi vsaj še en poslanski glas. Zato bi bila verjetno potrebna tudi podpora stranke Ataka, ki ima 23 poslancev, še navaja APA.