Pri Moody's so v izjavi zapisali, da od ameriških politikov v prihodnjih mesecih pričakujejo nadaljnje korake v smeri zmanjšanja primanjkljaja, ki je v zadnjih štirih letih presegal 1000 milijard dolarjev. V kolikor tega ne bo, bi ZDA lahko izgubile najvišjo bonitetno oceno Aaa.

Moody's je že septembra posvaril, da bi lahko znižal bonitetno oceno ZDA, v kolikor ne bi bil dosežen dogovor v pogajanjih o proračunu. Obeti za bonitetno oceno so že negativni.

Svojo izjavo so podali tudi v S&P, bonitetni hiši, ki je avgusta 2011 že znižala bonitetno oceno ZDA za eno stopnjo na AA+ in ji dodelila negativne obete. Poteza je bila posledica dolgotrajnih pogajanj o zvišanju zgornje meje za ameriški javni dolg.

V bonitetni hiši so opozorili, da dogovor, s katerim so se ZDA izognile t.i. fiskalnemu prepadu, ni zadosten povod za morebitno zvišanje bonitetne ocene. Spomnili pa so tudi, zakaj so se sploh odločili za znižanje. "Upravljanje in oblikovanje politik v Washingtonu je postalo manj stabilno, manj učinkovito in manj predvidljivo," so poudarili. "Verjamemo, da to še vedno drži."

Ameriški predsednik Barack Obama je v sredo podpisal zakon, s katerim so se ZDA izognile tako imenovanemu fiskalnemu prepadu. A ta zakon glede porabe ni rešil ničesar.

Avtomatično krčenje porabe, ki bi letos zneslo 110 milijard dolarjev, je tako zgolj preloženo za dva meseca. Približno takrat bo spet presežena dovoljena meja javnega dolga, ki zdaj znaša 16.400 milijard dolarjev, in v kongresu se tako obeta nadaljevanje pogajanj.