Antropologinja Helene Mialet je v komentarju za spletni portal Wired opisala večletno študiranje Hawkingovih del, v katerih je postala tudi njegova oboževalka. »A sem prišla do sklepa, da je treba, da razumeš Hawkinga, najprej razumeti ljudi in vse naprave, brez katerih bi bil nesposoben razmišljati in delovati. Treba je razumeti načine, ki ojačajo njegove sposobnosti,« je zapisala.

Stephen Hawking: Znanstvenik, ki je fiziko približal malemu človeku, je praznoval 70. rojstni dan

Potem je storila (za mnoge) korak predaleč, ko je Hawkinga primerjala z Darth Vaderjem. »Odkar so mu pred več kot 50 leti postavili diagnozo bolezni gibalnih nevronov, so njegove mišice nehale delati, čeprav so njegov um in čutila neokrnjeni. V določenih pogledih je, če si izposodim opis Obi Wana za Darth Vaderja, bolj stroj kot človek,« je pristavila.

Stephen Hawking postal poskusni zajček pri razvoju naprave za branje misli

Da si antropologinja česa takšnega ne bi smela privoščiti, se strinjajo mnogi. Med njimi tudi Chris Whitehouse iz humanitarne organizacije za pravico do življenja. »Morda se res ne strinjam z mnogimi pogledi Stephena Hawkinga, a bi umrl za njegovo pravico, da jih izrazi,« je povedal za britanske medije. »Tega neverjetnega človeka izjemno spoštujem, kakor tudi vse, kar je storil. Blatenje njegove invalidnosti in razvrednotenje njegovih dosežkov pa je omalovaževanje človeškega življenja,« je bil kritičen.