Predsednik države je sodržavljane danes nagovoril po televiziji. Kot je ocenil, naraščajoče napetosti v Bolgariji pomagajo ustvarjati nevarne delitve med ljudmi. Sam kot rešitev predlaga volitve - a kot predsednik države lahko le določi datum volitev, ne more pa jih sklicati, če vlada pred tem ne odstopi in se parlament ne razpusti.

"V Bolgariji imamo že 22 dni neprekinjeno proteste in še vedno ne vidim nekega jasnega prizadevanja s strani politikov, da bi upoštevali to, kaj se dogaja, in narodu s preprostimi besedami pojasnili, kako bodo ukrepali," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudaril Plevneljev. "Ljudje si ne bodo več zatiskali oči in skrajni čas je, da politiki odprejo svoje," je še dodal.

Protesti v prestolnici Sofija in drugih bolgarskih mestih se vrstijo od 14. junija, redno se jih udeležuje na tisoče ljudi. Šele februarja je sicer po množičnih protestih, na katerih so ljudje izražali jezo zaradi vse hujše revščine in razširjene korupcije v državi, odstopila tedanja konservativna vlada.

Sedanji val protestov je sprožilo imenovanje 32-letnega poslanca stranke turške manjšine MRF in medijskega mogotca Deljana Pejevskega na čelo nacionalne varnostne agencije Dans. Imenovanje so po ostrem odzivu javnosti takoj preklicali, Pejevski pa se je odpovedal položaju, a to ni prepričalo protestnikov, ki so razočarani nad politično elito.

Vlada premiera Plamena Orešarskega, ki je oblast prevzela po predčasnih volitvah maja, zaenkrat odločno zavrača odstop. Je pa sprejela več socialno naravnanih ukrepov, s katerimi je skušala pomiriti protestnike - med drugim ukrepe za zmanjšanje revščine in brezposelnosti ter znižanje cen elektrike. Gre za pozitivne korake, a to ni dovolj, je danes ocenil Plevneljev.