Nestrankarskega finančnega strokovnjaka Orešarskega je za mandatarja minuli teden predlagala socialistična stranka, druga najmočnejša parlamentarna stranka, potem ko je bivši premier Bojko Borisov, predsednik na volitvah 12. maja zmagovite stranke Gerb, zavrnil mandatarstvo. Predsednik države Rosen Plevneljev je nato minuli četrtek 53-letnega Orešarskega imenoval za mandatarja.

Ob prevzemu mandata je 53-letni Orešarski napovedal oblikovanje tehnokratske vlade za uresničevanje protikriznega programa s ciljem oživitve gospodarstva in zmanjšanja revščine. V središču programa so ukrepi za zagotovitev davčne in makroekonomske stabilnosti ter nizek proračunski primanjkljaj.

Vlado podpirajo socialisti ter Gibanje za pravice in svoboščine, ki zastopa interese turške manjšine v Bolgariji. Stranki imata skupaj točno polovico sedežev v 240-članskem parlamentu. Tudi 52. bolgarski premier je bil danes potrjen s 120 glasovi za, 97 poslancev Gerba pa je glasovalo proti. Navzočih je bilo 217 poslancev.

S 119 glasovi za so nato poslanci potrdili tudi novo bolgarsko vlado, proti je bilo v tem glasovanju 98 poslancev. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa bo ena od osrednjih figur nove vlade dosedanja predstavnica Evropske komisije v Sofiji Sinaida Slatanova, ki bo podpredsednica vlade in pravosodna ministrica. Zunanji minister je postal socialist Kristian Wigenin, dosedanji evropski poslanec. Tri od skupno 16 bolgarskih ministrov je imenovalo Gibanje za pravice in svoboščine.

Novemu bolgarskemu premieru je že čestital predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy. "Prepričan sem, da bo pod njegovim vodstvom država pripravljena na spopad z izzivi, ki jo čakajo," je zapisal v sporočilu za javnost. Dodal je še, da evropske institucije ostajajo pripravljene na podporo in pomoč Bolgariji.