Terorizem ni le problem Evrope

Terorizem ni le problem Evrope, saj cilja predvsem na muslimane po vsem svetu, je ob prihodu na zasedanje dejala Mogherinijeva ter poudarila, da sta potrebna dialog in zavezništvo z muslimanskimi državami v boju proti terorizmu. Da največje breme terorizma čutijo muslimanske države, je opozoril tudi britanski zunanji minister Philip Hammond ter ocenil, da je treba tesneje sodelovati s temi državami.

Tudi vodja nemške diplomacije Frank-Walter Steinmeiner je menil, da je treba razpravljati o krepitvi sodelovanja z muslimanskimi državami, ter izpostavil, da so teroristični napadi v Parizu spremenili Evropo in svet.

Protiteroristični strokovnjaki v EU izpostavljajo izjemen pomen sodelovanja s tretjimi državami, saj so po njihovih podatkih 60 odstotkov uspešnih napadov v Evropi izvedli posamezniki, ki so se borili in usposabljali zunaj EU.

Trije stebri

Zunanji vidik boja proti terorizmu v EU temelji na treh stebrih: izmenjavi informacij s tretjimi državami, na primer z ZDA, Savdsko Arabijo, Pakistanom, Kanado in Avstralijo, pomoči tretjim državam pri gradnji zmogljivosti za soočanje s pojavom tujih borcev ter usklajevanje s članicami - nacionalna varnost je namreč v izključni pristojnosti posamezne države.

Razprava o boju proti terorizmu je sicer danes osredotočena na izvajanje že sprejetih ukrepov, ne na uvajanje novih. V ospredju sta zlasti komunikacijska strategija proti ideologiji teroristov ter prizadevanja za rešitev kriz v regiji, na primer v Siriji, Iraku, Jemnu in Libanonu, iz katerih se napaja terorizem.

Odločitev o novih ukrepih za zdaj ni pričakovati, današnja razprava bo namreč prvi korak k pripravi odziva na teroristične napade v Parizu, ki ga bodo potrdili voditelji unije na zasedanju sredi februarja. Bolj konkretno naj bi bilo februarsko zasedanje zunanjih ministrov tik pred vrhom.