Neodvisnost bi odprla številna vprašanja

V največjem izrazu zaskrbljenosti glede morebitne neodvisnosti Škotske iz tujine doslej, je Bildt opozoril, da bi to lahko odprlo številna vprašanja v Veliki Britaniji, "vključno z irskim vprašanjem v Ulstru", torej na Severnem Irskem.

"Mislim, da bo to imelo precej globlje posledice, kot si ljudje predstavljajo. Balkanizacija britanskega otočja je nekaj, česar se ne veselimo," je opozoril pred referendumom o škotski neodvisnosti, ki je napovedan za 18. september. Odprla bi se tudi vprašanja glede nadaljnjega odnosa Škotske z EU - pa tudi Velike Britanije z EU, je opozoril Bildt, ki je bil v letih 1999 do 2001 posebni odposlanec Združenih narodov za Zahodni Balkan.

"Glasovanje bo ena zadeva. Sledilo bo precej boleče obdobje ločevanja. In kako bo to vplivalo na odnose z EU? Predvidevam, da se bo treba ponovno izpogajati glede glasov," ki jih ima Velika Britanija v procesu odločanja v EU, je dejal Bildt.

Opozoril tudi pred zamislimi o izstopu Velike Britanije iz EU

Prihajajo tudi opozorila, da bi se moralo ob ločitvi Škotske od Velike Britanije odpreti tudi vprašanje britanskega rabata pri vplačilih v proračun EU, še navaja FT.

Bildt, ki skupaj s predsednikom švedske vlade Fredrikom Reifeldtom velja za trdnega zaveznika vlade Davida Camerona v Londonu, je opozoril tudi pred zamislimi o izstopu Velike Britanije iz EU, o čemer naj bi Britanci odločali na referendumu leta 2017.

"Če bi izgubili Veliko Britanijo, bi bil to pomemben udarec. EU bi izgubila pomemben element na globalni ravni. A to bi bila še večja katastrofa za Veliko Britanijo. Postala bi otok, ki ga je odneslo v Atlantik," je še menil Bildt v pogovoru za FT.