Kot osrednje točke svojega programa je Bersani izpostavil novo usmeritev evropske politike k rasti, boj proti družbenim nepravilnostim prek razširitve državne pomoči, znižanje stroškov vladnega aparata ter trajnostni razvoj in do okolja prijazno usmeritev gospodarstva.

Poleg tega si bo Bersani prizadeval za znižanje plač poslancev in za reformo volilne zakonodaje. Na ta program bo Bersani v parlamentu vezal glasovanje o zaupnici svoji vladi, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Možnost sklenitve velike koalicije z desnosredinsko koalicijo Silvia Berlusconija je Bersani danes vnovič zavrnil. Bi pa lahko Berlusconijevemu bloku prepustili vodenje enega od domov parlamentov, je dejal Bersani. Priznal je, da je bil volilni izid za njegovo koalicijo pod pričakovanji.

Levosredinska koalicija tako sama državi ne more zagotoviti politične stabilnosti, a isto velja za njene rivale, je dejal. Ob tem je kritiziral gibanje Pet zvezd, ki ga vodi Beppe Grillo, ker se noče pridružiti nobeni vladni koaliciji. "Kdor je dobil glasove osmih milijonov volivcev, mora jasno povedati, kaj bo z njimi naredil," je dejal Bersani.

Berlusconi po drugi strani meni, da bi moral Bersani opustiti pogovore z gibanjem Pet zvezd - to sicer še naprej zavrača povezovanje s katerokoli stranko - in se osredotočiti na oblikovanje koalicije z njegovim zavezništvom. To je po mnenju Berlusconija edina pot za izhod iz pat situacije, v kateri se je po volitvah minuli teden znašla Italija, piše APA.

S svojimi načrti namerava Berlusconi ta petek seznaniti odhajajočega premiera Maria Montija. Ta je namreč Berlusconija, Bersanija in Grilla povabil na ločene pogovore, na katerih naj govorili o evropskih temah pred vrhom EU sredi marca.

Novoizvoljeni italijanski parlament bo sicer prvič zasedal 15. marca in po tem bo italijanski predsednik Giorgio Napolitano uradno začel politična posvetovanja glede oblikovanja vlade.

Najprej naj bi Napolitano možnost oblikovanja vladne koalicije prepustil Bersaniju, če pa temu naloga ne bi uspela, bi lahko prišlo do neke oblike tehnične vlade, ki bi sprejela najpomembnejše reforme, poročanje italijanskih medijev povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Levosredinska koalicija je na volitvah v poslanski zbornici osvojila večino sedežev, v senatu pa ne in bi zaradi tega morala poiskati koalicijskega partnerja. Možnost manjšinske vlade Napolitano zavrača.