V pismu vatikanskemu novinarju Andrei Tornielliju, katerega vsebino sta danes objavila italijanski časnik La Stampa in spletni portal Vatican Insider, je Benedikt poudaril, da o njegovem svobodnem in s tem veljavnem umiku s papeškega položaja ni nobenega dvoma. Zagotovil je, da ni bil žrtev nikakršne zarote ter da v Rimskokatoliški cerkvi danes ni dvojne vlade.

Kot je zapisal, ima Cerkev danes papeža Frančiška, ki jo vodi, in zaslužnega papeža, katerega "edini namen" je moliti za svojega naslednika, navaja Vatican Insider.

Bela oblačila so bolj skromna od papeških

Ljudi je zaslužni papež tudi pozval, naj ne dajejo skrivnih pomenov nekaterim njegovim odločitvam po odstopu, na primer odločitvi o tem, da tudi po odstopu nosi belo sutano in da je obdržal svoje papeško ime. Kot je poudaril, je te odločitve sprejel iz izključno praktičnih razlogov. "V času mojega odstopa s položaja niso na voljo nikakršna druga oblačila," je poudaril. Kot pa je še poudaril, so njegova bela oblačila vendarle jasno bolj skromna od papeških.

Benedikt je februarja lani presenetljivo sporočil, da bo odstopil s papeškega položaja. Kot je poudaril takrat, je v današnjem svetu, ki ga zaznamujejo "hitre spremembe in zelo pomembna vprašanja za življenje in vero", za vodenje Cerkve in oznanjevanje evangelija potrebna "moč telesa in duha". Pri njem se je v zadnjih mesecih ta moč zmanjšala do take mere, da je moral "priznati nezmožnost opravljanja službe, ki mu je bila zaupana", je dejal.

Takrat je Benedikt XVI. poudarjal tudi, da njegov umik iz zelo izpostavljene funkcije ne pomeni povrnitve v zasebno življenje, saj želi ostati v bližini svetega Petra. Iz teh besed so nekateri razbrali, da njegov odstop ni bil svoboden ter zato ni veljaven ter da Benedikt še naprej igra aktivno papeško vlogo.

Nemški zaslužni papež naj bi svojo skromno novo vlogo dokazal tudi v soboto, ko se je v Vatikanu udeležil umestitve 19 novih kardinalov, prve, ki jo je opravil papež Frančišek. Takrat je sedel ob kardinalih in ne na posebnem sedežu, ki mu je bil ponujen. Ko ga je Frančišek prišel pozdraviti, je Benedikt snel čepico in s tem izrazil spoštovanje.