Uradno ni bilo še nikakršnega potrdila, da je Lewthwaitova na kakršenkoli način povezana z napadom na nakupovalno središče v Keniji, kakor tudi ne z njegovo organizacijo ali pa zbiranjem sredstev zanj, opozarjajo tuji mediji.

Nekateri poročajo o ženski, drugi zanikajo vpletenost nežnejšega spola

Kenijski uradni viri sicer dajejo nasprotujoče si izjave o morebitni vpletenosti britanske ženske v napad. Kenijska zunanja ministrica Amina Mohamed je danes za ameriško televizijo PBS dejala, da je krivdo za napad mogoče pripisati britanski ženski in še dvema ali trem ameriškim moškim.

»In mislim, da je ona to storila že večkrat prej,« je dejala ministrica, pri čemer pa imena domnevne napadalke ni razkrila.

Kenijski notranji minister Joseph Ole Lenku pa je pred tem zanikal, da bi bile med napadalci tudi ženske. Kot je pojasnil, so se nekateri moški le preoblekli v ženske.

Britanski časnik The Telegraph se medtem sklicuje na obveščevalne vire in na dva vojaka, ki so vsi zatrdili, da je med ubitimi teroristi v nakupovalnem centru tudi belka. Drugi kenijski obveščevalni vir je dejal, da video posnetek prikazuje belko v vrstah teroristov, neka lastnica trgovine pa je zatrdila, da je v eno od njenih pomočnic orožje usmerila belka, poroča časnik.

Kenija: »teroristi« sporočili, da imajo v nakupovalnem centru še vedno pridržanih nekaj talcev

Ona ukazovala, oni streljali

Po pričevanjih očividcev, ki so preživeli »teroristični« napad somalijske milice, je bila med napadalci tudi ženska, ki je v soboto popoldne že ukazovala oboroženim moškim, je poročal kenijski časnik Star. Dva od zaposlenih v eni od trgovin sta povedala, da je ženska govorila angleško, njene ukaze so nato prevedli v svahili, napadalci pa so jih izvršili. »Ona ni bila oborožena, a so nemudoma, ko jim je to rekla, moški začeli streljati vsepovsod naokrog,« je povedal eden od očividcev.

V mošeji so soprogu »zastrupili um«

»Sramežljivo dekle«, kakor jo opisujejo v britanskih medijih, je v središče medijske pozornosti stopila julija 2005 kot vdova enega od samomorilskih bombašev v londonski podzemni železnici, ko je življenje izgubilo 26 ljudi. Mediji so ji nemudoma nadeli vzdevek »bela vdova«, verjeli pa so ji tudi, da ni vedela za moževe operacije. Šla je celo tako daleč, da je javno obsodila njegovo dejanje in dodala, da so mu obiski mošeje »zastrupili um«.

Nedolgo po napadih v Londonu je pobegnila, vedelo se je, da je v Keniji, lani pa naj bi odšla v Somalijo. Policisti so jo lovili, a neuspešno – tudi zato, ker je poleg svojega imena uporabljala še številne druge.

Napol mistični sloves

Kenijska policija je v preteklosti opozorila, da potuje z lažnim južnoafriškim potnim listom pod imenom Natalie Faye Webb skupaj s svojimi tremi otroci, deklico in dvema dečkoma. Otroci naj bi bili stari med sedem in 12 let.

Medijska poročila so sicer »belo vdovo« povezovala z načrtovanjem napadov po vsem Afriškem rogu, čeprav je o njeni vlogi le malo dokazov. Kenijski časnik Daily Nation je poročal, da jo ekstremisti na kenijski obali imenujejo Dada Muzungu, kar v svahiliju pomeni bela sestra, ter da se je januarja lani izognila raciji kenijskih oblasti, ki so preverjale vasi, v katerih naj bi se skrivala. Po navedbah britanskih strokovnjakov si je Lewthwaitejeva prislužila napol mistični sloves.

Sledila, ne vodila

Lewthwaitova je večino svojega življenja preživela v britanskem kraju Aylesbury, bila je hči vojaka, vajena skromnosti in urejenosti. Lokalni svetnik Raj Khan, ki jo pozna že od malega, je za BBC povedal, da je bila sramežljivo dekle. »Bila je nedolžna deklica, manjkalo ji je samozavesti, bila je tista, ki je sledila, ne pa vodja,« je bil jasen. V muslimansko vero se je spreobrnila, ko je bila stara 15 let, leta 2002 pa se je poročila z Germainom Lindsayjem. Bila je ponosna na svoj hidžab, kasneje se je začela oblačiti v še bolj zakrivajoča oblačila, halje, ki so segale čisto do tal.