Novica o zbiranju podatkov o telefonskih klicih sicer ne bi smela biti nobeno presenečenje, saj vladi to omogoča patriotski zakon, ki je bil sprejet po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001. Administracija predsednika ZDA Baracka Obame je od samega začetka delovanja leta 2009 zagotavljala, da bo v vojni proti terorizmu uporabljala vsa ustavna in zakonska sredstva.

Neimenovani predstavnik administracije je ameriškim medijem poslal pisno pojasnilo, ki brani tovrstno početje, čeprav Guardianovega članka posebej ne omenja. Časopis poroča, da je sodnik Roger Vinson, ki sedi na posebnem skrivnem sodišču za nadzor nad tujimi obveščevalci (Fisa) 25. aprila letos podpisal nalog, da mora podjetje Verizon, ki ima v ZDA 112 milijonov naročnikov, redno in vsak dan predajati podatke o klicih v tujino o klicih v ZDA.

Predati mora podatke o številkah klicatelja in klicanega, o trajanju klica in lokaciji. Ukaz ne predvideva, da se razkrijejo imena, niti vsebina pogovora. Gre torej za zbiranje podatkov in ne za prisluškovanje, kar pa po mnenju kritikov Obamove administracije z ničemer ne zmanjšuje grozljivosti početja. Celo nekdanji podpredsednik ZDA Al Gore je bil na Twitterju oster in je dejal, da gre za nekaj nezaslišanega in obscenega.

Administracija vztraja, da gre za boj proti terorizmu

Predstavnik administracije opozarja, da ne gre za prisluškovanje, ampak za ključno sredstvo v boju proti terorizmu. Organi pregona lahko na ta način odkrijejo ali so bili osumljeni teroristi v stiku z drugimi osumljenimi teroristi. Kongres je s takšnimi ukrepi vlade redno seznanjen, vse skupaj pa je v skladu z ustavo, zakoni ter zaščito osebnih svoboščin državljanov.

Ameriška zveza za državljanske svoboščine (ACLU) odgovarja, da gre za nekaj podobnega, kot če bi FBI pred vrata Američanov postavil agente, ki spremljajo, kdo vse prihaja in odhaja iz stanovanja. Demokratski senator iz Oregona Ron Wyden, ki je skoraj osamljen glas v kongresu proti zlorabam vlade v imenu vojne proti terorizmu, je dejal, da mora administracija hitro pojasniti vse okoliščine. Wyden sedi v odboru za obveščevalne dejavnosti in ve, kaj se dogaja, vendar pa po zakonu o tem ne more javno govoriti.

Ukaz, ki ga je podpisal sodnik Vinson je v skladu z določili patriotskega zakona in velja od 25. aprila do 19. julija. Verizonovi naročniki sedaj vedo, da vlada ve, koga so kdaj klicali. Podobno lahko domnevajo tudi naročniki ostalih telefonskih podjetij, saj je težko verjeti, da bi se vlada omejila le na podatke podjetja Verizon, ki za zdaj prav tako ne komentira novega škandala Obamove administracije.