Možnost uporabe sile

Stalne članice Varnostnega sveta ZN se namreč pogajajo o resoluciji, ki bi vsebovala tudi možnost uporabe sile, če Sirija ne bo izpolnila obveznosti iz dogovora o uničenju njenega kemičnega orožja. ZDA, Velika Britanija in Francija si prizadevajo za ostro resolucijo, ki bi lahko vključevala sankcije v obliki uporabe sile, čemur pa Rusija nasprotuje.

Kot je dejal Asad, ga glede tega ne skrbi. "Kitajska in Rusija igrata v VS ZN pozitivno vlogo, da bi zagotovili, da ne bo sprejeta nobena pretveza za vojaško posredovanje proti Siriji," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Asad.

Uporniki bi napadli, okrivili pa sirski režim

Kot je zagotovil, bo njegova država izpolnila vse obveznosti. Posvaril pa je, da bi lahko uporniki poskrbeli za to, da bodo stvari videti drugače.

"Vemo, da ti teroristi sledijo ukazom drugih držav," je dejal. Te države lahko po njegovem prepričanju "spodbudijo teroriste, da inšpektorjem ZN preprečijo prihod, da bi tako zvalili krivdo na sirsko vlado, češ da ovira implementacijo dogovora", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Predaja podatkov in uničenje orožja

V skladu s časovnico dogovora, ki sta ga dosegla Washington in Moskva, je bila minula sobota rok za predajo vseh podatkov o sirskem kemičnem orožju. Tega naj bi nato uničili do sredine prihodnjega leta. Organizacija za uničenje kemičnega orožja (OPCW), ki bdi nad implementacijo dogovora, je v soboto sporočila, da je od Damaska prejela celoten popis zalog in podatke že preučuje.

Na vprašanje, ali je res, da ima Sirija več kot tisoč ton kemičnega orožja, je odgovoril: »Sirija to orožje proizvaja že desetletja, zato je normalno, da imamo na zalogi velike količine.«