Na vprašanje, ali bo Velika Britanija ostala v uniji, morajo po Barrosovih besedah odgovoriti Britanci sami, sicer pa je v velikem interesu EU, da je Otok v središču evropskega projekta. V našem interesu je zelo dejavna Velika Britanija v EU, je izpostavil.

Kot pred njim predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy je tudi Barroso ocenil, da so katastrofični scenariji mimo, in obenem opozoril, da si unija ne sme privoščiti počitka, temveč se mora sedaj osredotočiti na reševanje problemov rasti in brezposelnosti ter nadaljevati fiskalno konsolidacijo.

Sicer pa je Barroso danes v Dublinu odločno podprl Irsko, ki želi biti evropska zgodba o uspehu. Država je prejemnica finančne pomoči in pod nadzorom revizorske trojke mednarodnih posojilodajalcev, a je odločena, da se bo do konca leta sposobna popolnoma samostojno financirati na trgih.

Za to mora sicer Evropsko centralno banko prepričati, naj ji popusti pri pogojih za povrnitev dolga za pomoč bankam, območje evra pa, da bo lahko uporabila mehanizem neposredne dokapitalizacije bank. Nekatere članice, na primer Nemčija, namreč menijo, da ta ukrep ne bi smel biti na razpolago za stare oziroma najbolj tvegane bančne terjatve, torej za reševanje irskih bank.

Zadnja leta za Irce po Barrosovih besedah niso bila lahka, potrebne so bile ogromne žrtve, a te se splačajo. Irska je na dobri poti, da do konca leta konča program pomoči in Evropska komisija ji bo stala ob strani, je zatrdil Barroso in pristavil, da se je vselej zavzemal za solidarnost z Irsko.