Barroso ni ponudil realističnih ukrepov za izhod iz krize in idej, meni evropska poslanka Tanja Fajon (S&D/SD). "Evropejci ne verjamejo, da evropske politike v zadnjih letih rešujejo njihove težave. Nasprotno! Nezaupanje je izjemno," opozarja poslanka in dodaja, da v Evropi potrebujemo nove usmeritve in zaupanje državljanov, za kar pa jim je treba ponuditi upanje.

Fajonova ob tem opozarja, da "EU ni več takšna, kot je bila". "Ne smemo se pretvarjati, da bo vse spet tako, kot je bilo, ko izidemo iz krize. Ne bo! To je pokazala tudi današnja razprava o stanju v uniji. Preoblikujemo se in to moramo razumeti in to moramo znati razložiti tudi našim državljankam in državljanom," je poudarila.

Razprava z državljani

Čas do evropskih volitev je tako po njenem mnenju treba izkoristiti za razpravo z državljani o tem, kakšno unijo želimo. "Soočiti se moramo z naraščajočim evroskepticizmom in nacionalizmom, ki je rezultat zgrešenih politik v zadnjih letih ... Integracija in ne izolacija - to mora biti naš skupen evropski odgovor na izzive globalizacije 21. stoletja," je sklenila Fajonova.

Da so Barrosove obljube nerealne, meni tudi evropska poslanka Mojca Kleva Kekuš (S&D/SD), ki je spomnila, da je predsednik komisije že v govoru leta 2010 ocenil, da Evropa okreva in da smo brezposelnost ukrotili, ter obžalovala, da smo danes poslušali podoben govor.

"Nekaj so številke, kjer so nekatere države članice v zadnjih mesecih res videle slabotno okrevanje. A nekaj drugega so naše državljanke in državljani, ki okrevanja še ne vidijo v svojih denarnicah. Naših 26 milijonov brezposelnih mladih. Naši podjetniki brez kapitala. Naš okleščen prihodnji evropski proračun. Naše izpraznjene banke," je kritična poslanka.

Politike pospeševanja

Evropa po njenih besedah še vedno nujno potrebuje nove konkretne politike za pospeševanje investicij, zaposlovanja in socialne kohezije ter močno komisijo, ki bo zmožna stopiti na prste članicam in ki se ne bo ustrašila tudi tistih težkih tem, kot so davčne utaje, prestrukturiranje evropske industrije, vzpostavitev celotne bančne unije in predvsem investicijski potencial evropskega proračuna.

Kritičen je tudi evropski poslanec Ivo Vajgl (Alde/Zares). "Govor predsednika Barrosa s poudarkom na nujnem zagotavljanju gospodarske rasti in sprejemanju ukrepov za lažje zaposlovanje mladih in krepitev vloge EU kot dejavnika miru v svetu je izzvenel kot antievforična odslikava trenutnega stanja unije," meni poslanec.

Ob tem je izpostavil nujen poziv članom parlamenta in političnim skupinam, naj se v zadnjih mesecih mandata parlamenta in komisije posvetijo skupnemu delovanju za stabilizacijo razmer v EU in zanemarijo prestižne boje. Volitve maja 2014 "naj ne bi bile spopad 'levih z desnimi', ampak prepričevanje med tistimi, ki evropsko integracijo podpirajo, in 'evroskeptiki'", je poudaril.

Dosegli dno

Znaki oživljanja gospodarstva in prvi pozitivni trendi v državah, ki so najgloblje zagazile v krizo, so po Vajglovih besedah bolj dokaz, da smo dosegli dno, kakor že konsolidirano znamenje, da smo na zanesljivi poti iz krize. "Slovenije govorniki niso omenjali kot problematične države, kar je dobro, verjetno pa je sporočilo o nujnosti sodelovanja vseh političnih sil uporabno tudi pri nas," je sklenil.

Evropskega poslanca Jelka Kacina (Alde/LDS) Barroso prav tako niti tokrat ni prepričal. "Barroso se še kar obnaša, kot da ne bi bil predsednik Evropske komisije že dva mandata. To je bil že njegov četrti 'state of the union'," je izpostavil poslanec in mu očital, da želi zgolj ugajati, medtem ko uniji grozi dolgotrajna stagnacija.

Namesto da bi predsednik Evropske komisije silil in prisilil šefe članic k nujnim ukrepom, ki jih od njega v Evropskem parlamentu zahtevamo že od začetka mandata, dela Barrosova komisija "prepočasi in premajhne korake", je ocenil Kacin. "Čas je za novega predsednika in drugačno komisijo," je poudaril.

"EU je še vedno videti kot hiša, pri kateri se zavlačuje z zaključnimi deli, zato je kakovost bivanja slabša, stanovalci pa nezadovoljni in izgubljajo potrpljenje. Iz nezadostne operativne sposobnosti komisije in zagledanosti šefov držav in vlad v lastne nacionalne in lokalne probleme izhaja večina naših težav," še meni poslanec.

Preostali štirje evropski poslanci iz Slovenije, Romana Jordan (EPP/SDS), Zofija Mazej Kukovič (EPP/SDS), Lojze Peterle (EPP/NSi) in Milan Zver (EPP/SDS) se za zdaj na Barrosov govor niso odzvali.