Obama je o Siriji spregovoril na srečanju z voditelji baltskih držav Litve, Latvije in Estonije v Beli hiši. Povedal je, da napadi s kemičnim orožjem v Siriji ogrožajo nacionalno varnost ZDA, poleg tega pa te preprosto ne morejo tolerirati uplinjanja žensk in otrok.

Pred Obamo je državni sekretar John Kerry ponovil, da ni nobenega dvoma, da je kemični napad v predmestju Damaska 21. avgusta izvedla sirska vojska. Enako piše tudi v obveščevalni oceni ameriške vlade, katere del je bil objavljen v času Kerryjevega nastopa v State Departmentu.

Vse kaže, da bodo Američani ukrepali, vendar pa ne bo šlo za novo vojno, podobno iraški ali afganistanski. "Ne razmišljamo o zavezi brez vnaprejšnjih omejitev, ne razmišljamo o vojakih na tleh," je zatrdil Obama in dodal še, da se je o tem že posvetoval z zavezniki in s kongresom ter se bo še naprej.

Kerry: Prestregli smo potrdila, da so za kemični napad krive Asadove sile

Ameriški zunanji minister John Kerry je predstavil stališče ZDA in povedal, da imajo prestrežene komunikacije, v katerih sirski višji uradniki, ki dobro poznajo okoliščine napada, potrdijo, da je bilo uporabljeno kemično orožje. Povedal je še, da so bili Sirski uradniki zaskrbljeni, da bodo inšpektorji ZN odkrili sledi uporabe kemičnega orožja. Prav tako pravi, da je verjetnost, da so napad izvedle opozicijske sile, zelo majhna. Kerry trdi tudi, da so Asadove sile kemične orožje v zadnjem letu uporabile že večkrat, a v manjšem obsegu. Ameriški zunanji minister je povedal, da dogajanje okoli primera Sirije pozorno spremljajo tudi druge države, ki želijo videti, če bo Sirija po uporabi kemičnega orožja ostala nekaznovana.

Kerry je napad s kemičnim orožjem označil za zločin proti človeštvu in dodal, da inšpektorji ZN ameriškim oblastem ne morejo posredovati podatkov, ki jih te še ne bi imele. Pravi tudi, da ZDA ni osamljena v želji po ukrepanju v Siriji, a pravi da se bodo Američani držali svojega časovnega okvirja, ne nameravajo pa izvesti intervencije, ki bi bila podobna Afganistanu, Iraku niti Libiji. Operacije bodo omejene, ZDA pa ne nameravajo prevzeti odgovornosti za sirsko državljansko vojno.

Ban z veleposlaniki stalnih članic VS ZN

Ban bo z veleposlaniki stalnih članic Varnostnega sveta ZN razpravljal »o razvoju dogodkov v Siriji«, je povedal njegov tiskovni predstavnik Martin Nesirky, katerega besede povzema francoska tiskovna agencija AFP. Ban se je v ZDA vrnil danes.

Britanski veleposlanik pri ZN Mark Lyall Grant je pred srečanjem poudaril, da bodo veleposlaniki želeli slišati predvsem »posodobljene podatke« o napredku preiskave inšpektorjev ZN, ki so v Siriji preučevali dejstva v zvezi z domnevnim kemičnim napadom pri Damasku minuli teden.

Inšpektorji so očitno svoje delo na terenu že zaključili. Danes so se odpravili v vojaško bolnišnico v okrožju Mazeh v Damasku, kjer naj bi se zdravile žrtve napada. Po navedbah neke priče so se po kakih dveh urah vrnili v hotel, potem ko so zavrnili možnost, da bi jih pri delu v bolnišnici snemale televizijske ekipe.

Po poročanju britanskega BBC je vodstveni del ekipe inšpektorjev medtem že tudi prečkal sirsko-libanonsko mejo, v Siriji pa ostaja še tehnični del ekipe, ki bo odpotoval bodisi danes zvečer ali v soboto zgodaj zjutraj. Tiskovni predstavnik ZN Farhan Haq je danes potrdil le, da inšpektorji zaključujejo preiskavo in bodo zapustili Sirijo zgodaj zjutraj v soboto.

Ob tem je Haq napovedal, da bodo inšpektorji pohiteli z analizo vzorcev, a da morajo ohraniti znanstveno integriteto. Kako dolgo bo analiza trajala, tako ni jasno.

Iz Sirije je že odpotovala tudi posebna odposlanka ZN za razorožitev Angela Kane. Iz Sirije je pripotovala v libanonski Bejrut, od tam pa takoj odletela proti Carigradu, poročajo tuje tiskovne agencije.

Inšpektorji bodo v soboto poročali Banu in posredovali vzorce laboratorijem

Sirski režim je medtem danes sporočil, da bo zavrnil kakršne koli delne zaključke ekipe ZN o domnevnem napadu, dokler ne bo opravljena popolna analiza. Sirski zunanji minister Valid Mualem je po poročanju državne televizije Banu po telefonu sporočil, da mora misija zaključiti svoje delo in tudi predložiti rezultate analize vzorcev, ki so jih vzeli na terenu.

Inšpektorji naj bi v soboto, takoj po vrnitvi iz Sirije, poročali neposredno Banu. Sicer pa naj bi vzorce, ki so jih vzeli na prizorišču napada in drugod, poslali v laboratorije na natančnejšo analizo, ki bi lahko trajala več tednov.

Zahodne države so krivdo za napad 21. avgusta pripisale sirskemu režimu in grozijo z vojaškim posredovanjem. Da obstajajo dokazi, da je za napadom režim predsednika Bašarja al Asada, je danes znova zagotovil turški zunanji minister Ahmet Davutoglu. Do te ugotovitve vodijo informacije turških obveščevalnih služb in »drugih virov«, je povedal.

Če bo uporaba kemičnega orožja v Siriji potrjena, bo to najbolj smrtonosen napad s tovrstnim orožjem po letu 1988, ko je Sadam Husein s plinom napadel iraške Kurde.

Rasmussen: Nato ne bo sodeloval v napadu na Sirijo

Domnevna uporaba kemičnega orožja v Siriji terja mednarodni odgovor, a zveza Nato v njem ne bo sodelovala, je danskim medijem dejal generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen. »Ne vidim vloge Nata v mednarodnem odgovoru na sirski režim,« je pojasnil.

Po besedah Rasmussena je domnevna uporaba kemičnega orožja »grozljivo dejanje«, »jasna kršitev mednarodnih standardov« in »zločin, ki ga ni mogoče ignorirati«, poroča francoska tiskovna agencija AFP. »Zahteva mednarodni odgovor, da se ne ponovi,« je menil generalni sekretar Nata.

A vloge Nata v tem odgovoru Rasmussen ne vidi. Je pa Rasmussen po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal, da bi se lahko zadeve spremenile, če bi bila napadena sirska soseda in članica zveze Nato, Turčija.

Sicer pa Rasmussen ne dvomi, da je kemični napad v Siriji na obrobju Damaska izvedel režim. »Če pogledate, kdo ima kemične zaloge in sredstva za uporabo le-teh v napadu, morate priznati, da je to režim,« je menil in dodal, da ni veliko dokazov, da bi opozicija lahko izvedla tovrsten napad.