Iraški veleposlanik pri ZN Mohammed Ali Alhakim je v pismu generalnemu sekretarju ZN Ban Ki Moonu, ki nosi datum 1. julij, zapisal, da so skupine oboroženih teroristov v noči na 11. junij vstopile v tovarno Mutana, še prej pa so razorožile varnostnike, ki so varovali objekt.

Kot v pismu še pojasnjuje veleposlanik, Irak zato ne more izpolniti zaveze, da bo uničil vse svoje kemično orožje saj so v objektu še vedno "ostanki nekdanjega iraškega programa kemičnega orožja". Dodal je, da bo vlada v Bagdadu skušala izpolniti svoje zaveze takoj, ko se bodo varnostne razmere izboljšale in bo spet dobila nadzor nad nekdanjo tovarno.

ZDA prepričane, da izdelava orožja v tovarni ni mogoča

ZDA so že 19. junija opozorile, da so nadzor nad tovarno prevzeli sunitski skrajneži. State Department je tedaj izrazil prepričanje, da skrajneži v tovarni ne bodo mogli izdelati uporabnega kemičnega orožja, saj je tam shranjeni material že star.

V objektu Mutana 72 kilometrov severozahodno od Bagdada so po podatkih ameriške obveščevalne agencije Cia začeli izdelovati živčne pline, kot sta sarin in iperit, v 80. letih prejšnjega stoletja kmalu po prihodu Sadama Huseina na oblast. Program je dosegel vrhunec v iransko-iraški vojni in je leta 1987 proizvedel 209, leta 1988 pa 394 ton sarina. Cia sicer piše, da so obrat po zalivski vojni zaprli, saj so resolucije ZN Iraku prepovedale zmogljivosti za proizvodnjo kemičnega orožja.

V začetku 90. let je obrat postal prizorišče za nadzor uničevanja zalog iraškega kemičnega orožja, še izhaja iz podatkov Cie, ki jih povzema AFP.