»Želim kandidirati za predsednico in sem precej odkrita glede tega,« je povedala na odprti razpravi. »Če bi se pretvarjala, da nočem biti predsednica, ne bi bila poštena, s svojimi ljudmi pa sem raje poštena kot obratno,« je dodala. Tako se je zavzela za spremembo ustave, ki ji zaenkrat preprečuje, da bi se povzpela na čelo države.

Mjanmarska ustava namreč prepoveduje, da bi predsedniški položaj zasedla oseba, katere zakonski partner ali otroci so državljani kakšne druge države. Sinova Aung San Suu Kyi in njenega pokojnega moža Michaela Arisa sta britanska državljana.

Njena odločenost, da bi državo osvobodila izpod vojaškega režima se v dveh letih in pol, odkar so jo izpustili iz večletnega hišnega pripora, se zdaj pričenja realizirati, poroča CNN.

Ljudstvo reform ni občutilo

Mjanmarski režim je pred dvema letoma presenetil s političnimi in demokratičnimi reformami. Izpuščeni so bili številni politični zaporniki, odpravljen pa je bil tudi hišni pripor, v katerem je Aung San Suu Kyi preživela 15 let. Zaradi reform je bila proti Mjanmaru odpravljena večina mednarodnih sankcij.

Mjanmaru trenutno dobri dve leti predseduje Thein Sein, Suu Kyijeva pa pravi, da velika večina ljudstva ne občuti dobrih strani njegovih reform. »Če se boste pogovarjali s človekom na ulici, z ljudmi po vaseh, bo velika večina povedala, da se njihova življenja niso spremenila od leta 2010,« zatrjuje.