Neverniki so ogroženi zlasti v muslimanskih državah, kjer padejo v včasih brutalne roke države in njenih strogih verskih zakonov, kar pa še ne pomeni, da tudi v Evropi in ZDA ni organizacij, ki imajo problematičen odnos do ateistov.

V poročilu Svoboda misli 2012 so zapisali, da ''obstajajo zakoni, ki ateistom zanikajo pravico do obstoja, omejujejo njihovo svobodo do verovanja in izražanja, prekličejo njihovo pravico do državljanstva ali pa omejijo njihovo pravico do poroke''. Nekateri zakoni onemogočajo njihov dostop do javnega izobraževanja, zaposlovanja v javnem sektorju, kriminalizirajo njihovo kritiko religije, poleg tega pa jim preprečujejo tudi, da zapustijo vero, katere pripadniki so njihovi starši.

IHEU je združenje več kot 120 organizacij s področja humanistike in ateizma v 40 državah po svetu. Sodeč po raziskavi, ki so jo opravili v več kot 60 državah, lahko javno izražanje ateizma do smrtne kazni privede v Afganistanu, Iranu, na Maldivih, Pakistanu, Saudovi Arabiji, Sudani in v Mavretaniji. V številnih drugih državah – Bangladešu, Egiptu, Indoneziji, Kuvajtu in Jordaniji – je ateizem prepovedan ali pa pade pod bogoskrunstvo.

Poročilo je pozdravil tudi Heiner Bielefeldt, posebni poročevalec Združenih narodov za svobodo religije in verovanja, ki je opozoril, da le malokdo ve, da tudi ateiste ščitijo mnogi sprejeti dokumenti človekovih pravic.

Čeprav je v Združenih državah Amerike svoboda verskega izražanja in govora zaščitena, pa tam vlada družbeno in politično ozračje, v katerem imajo ateisti občutek, da so manjvredni v primerjavi z verniki. V sedmih zveznih državah zakoni ateistom preprečujejo delo v vladnih službah, v Arkansasu pa ateisti ne morejo pričati na sodišču.