»Če bi se hoteli predati, bi se predali že na začetku,« je Asad dejal poslancem ruske dume med njihovim današnjim obiskom v Damasku. S temi besedami je tako že uvodoma zmanjšal pričakovanja mednarodne skupnosti, da bi v Ženevi lahko prišlo do preboja v več kot tri leta trajajoči državljanski vojni v Siriji.

Na mirovnih pogovorih, ki se bodo pričeli v sredo, bo sicer sodelovala tudi Sirska nacionalna koalicija, osrednje politični predstavniško telo opozicije. Udeležbo na konferenci so potrdili v soboto na sestanku v Carigradu. Od 120 članov tega telesa je za udeležbo na konferenci glasovalo 58 delegatov, proti pa jih je bilo 14. Več kot 40 članov SNC se sestanka ni udeležilo. Kot je dejal vodja SNC Ahmed Jarba, na konferenci ne nameravajo izdati temeljnih ciljev revolucije, torej zahteve po Asadovem odstopu.

Cilj mirovne konference naj bi bil doreči prekinitev spopadov in oblikovanje začasne tranzicijske vlade, v kateri bi lahko sodelovali vsi deli sirske družbe.

Nad odločitvijo SNC, da se vendarle udeleži mirovne konference, so se z zadovoljstvom odzvali v ZDA in Veliki Britaniji. Britanski zunanji minister William Hague je dejal, da je SNC sprejela hrabro odločitev. »Generalni sekretar ZN je zelo jasno povedal, da je cilj pogovorov doseči strinjanje glede politične trazicije v državi in končanje konflikta. V nasprotju s SNC sirski režim še vedno ni pristal na ta cilj. Kot sem že povedal večkrat, skupen dogovor pomeni, da Asad v prihodnosti Sirije ne more več igrati vloge.«

S podobnimi besedami so zadovoljstvo nad odločitvijo SNC pozdravili tudi v Washingtonu. »To je hrabra odločitev. Je v interesu vseh tistih Sircev, ki so trpeli tako brutalno pod Asadovim režimom in državljansko vojno brez konca,« je dejal ameriški zunanji minister John Kerry.