Ljudska stranka (PP) španskega premiera Mariana Rajoya in ostale stranke so glasovale proti Masu.

CiU je bila po predčasnih regionalnih volitvah 25. novembra, za katere je Mas upal, da bodo njegovi stranki prinesle absolutno večino v parlamentu, a se je uštel, prisiljena vstopiti v zavezništvo z ERC.

Po volitvah ima CiU celo manj poslancev, kot jih je imela v prejšnjem sklicu, čeprav ostaja najmočnejša stranka. Velika zmagovalka volitev je bila po drugi strani ERC, ki ji je uspelo podvojiti število mandatov in je pristala na drugem mestu.

Mas je predčasne volitve razpisal, da bi si zagotovil čim širšo podporo za svoj načrt o izvedbi referenduma o neodvisnosti, ki ga ERC podpira. Stranki sta nato pred dnevi dosegli dogovor, da bo referendum potekal leta 2014. Ta dogovor je Masu tudi omogočil današnjo potrditev na položaj premiera.

Hude težave Katalonije

Katalonija, najbolj razvita španska regija, se sicer sooča s hudimi težavami, zaradi katerih je bila vlado v Madridu prisiljena zaprositi za finančno pomoč. A v Barceloni vztrajajo, da so težave v veliki meri posledica tega, da morajo davke odvajati v Madrid, od tam pa dobijo nazaj precej manj denarja.

Mas je zato že septembra zahteval davčno avtonomijo, na kar pa konservativna vlada v Madridu ni pristala. Ta je pred novembrskimi volitvami tudi napovedala, da bo morebiten referendum spodbijala na ustavnem sodišču, saj španska ustava regijam prepoveduje sklicevanje referendumov.

Katalonija uživa zelo visoko stopnjo avtonomije, nasprotniki njene osamosvojitve pa opozarjajo predvsem na težave, ki bi nastopile zaradi izgube španskega trga, ter na dejstvo, da nova država vsaj v začetku ne bi bila članica EU in območja evra.