In če se policija vrti v krogu vprašanj, kaj je mladeniča vodilo v tako nasilno dejanje, v katerem sta umrli dve osebi, ogromno jih je bilo ranjenih, včeraj pa je bil Boston zaradi pregona bolj ali manj ohromljen, so v še večjem obupu starši in prijatelji Džoharja in Tamerlana, ki sta iz Kirgizistana kot etnična Čečena v Boston z družino prišla pred okoli desetletjem.

»Nimam ameriškega prijatelja«

Za 26-letnega Tamerlana so povečini povedali, da je bil bolj samotarske sorte in da celo ni imel nobenega ameriškega prijatelja, kakor je sam večkrat izpostavil. »Ne razumem jih,« je povedal o Američanih. Na lokalnem kolidžu je študiral inženirstvo, opisoval se je kot »zelo vernega«, ni kadil ne pil. V prostem času je redno boksal, rad je imel Borata, čeprav se mu je zdelo, da je kdaj prestopil mejo, imel pa je tudi hčerko. Pred tremi leti je bil aretiran zaradi nasilja v družini, po čemer je domnevno dejal - »V Ameriki se sploh ne smeš dotakniti ženske«.

»Kul 19-letnik«

Njegovo popolno nasprotje je bil 19-letni Džohar, ki je bil družaben in dobro sprejet med vrstniki. Večina ga je opisala kot prijaznega in prijetnega, na trenutke morda nekoliko sramežljivega. Bil je dober učenec, prejel pa je celo štipendijo za fakulteto. »Bil je kul,« je dejal eden od nekdanjih sošolcev in dodal, da si kaj takšnega ne bi nikoli mislil. Džohar je bil še eden bolj perspektivnih rokoborcev v okolici.

Preberite še: Prijeli še drugega, hudo ranjenega najstniškega osumljenca, motiv napada še ni znan

Spletno družbeno omrežje twitter je uporabljal pod računom @J_tsar. 19-letnik je v ponedeljek le nekaj ur po eksploziji na maratonu zapisal: »V srcu mesta ni ljubezni, bodite varni.« Tudi sicer je Carnajev komuniciral prek twitterja še po ponedeljkovem napadu. V torek je tako zapisal: »Sem fant, ki se ne pusti stresu.« To je bil njegov zadnji "čivk". V sredo pa je s svojimi sledilci delil zapis samooklicanega muslimanskega učenjaka, muftija Ismaila Menka. »Odnos lahko pokvari tvojo lepoto, ne glede na to, kako dobro si videti, ali pa jo okrepi in te naredi čudovitega,« je sporočil.

Oče: Podtaknili so jima, ker sta muslimana

Sicer zapisi razkrivajo dokaj običajnega najstnika, ki so ga med drugim zanimali ženske, šport in pop kultura. Med "čivki", ki bi lahko razkrivali njegove temnejše namene, pa je tisti iz 8. aprila, ko je zapisal: »Če imaš znanje in navdih, ti ostane le še ukrepanje.«

Preberite še članek našega dopisnika iz ZDA: Divji lov za osumljencema krvavega napada na bostonskem maratonu

Čeprav sta oba od bratov hodila v mošejo, pa naj ne bi nobeden od njiju bil fanatičen vernik (po pisanjih nekaterih časnikov, naj bi starejši od njiju zadnjih nekaj mesecev sicer začel moliti petkrat na dan). Kljub temu je njun oče prepričan, da so njegovima otrokoma vse skupaj ravno zaradi veroizpovedi podtaknile tajne službe. Za mlajšega od sinov je med včerajšnjim lovom nanj sicer dejal, da je angel.

Stric: Osramotila sta ves čečenski narod

Da je bil angel, pa se ne strinja Džoharjev stric Ruslan Tsarni, ki tudi živi v ZDA. Novinarjem je povedal, da te strani družine ni videl že od decembra 2005, zadnjič pa je z njimi govoril leta 2009. Ko so ga povprašali po morebitnem motivu za napad fantov, je odvrnil: »Bila sta zgubi. Sovražila sta tiste, ki so se uspeli prilagoditi ameriškemu življenju. To je edini razlog, ki si ga predstavljam.«

Čeprav so muslimani, po njegovem mnenju vera v tem primeru ni igrala nikakršne vloge. »Vse to so izmišljotine,« je zatrdil, družino pa opisal kot miroljubne Čečene. »Nekdo ju je radikaliziral, a ne moj brat, ki se je pravkar vrnil nazaj v Rusijo. Vse življenje je skrbel za družino. Naša družina ni v nobeni povezavi z njimi. Res je, da nas je sram, sram me je, da sta otroka mojega brata,« je bil oster in dodal, da sta s svojim dejanjem osramotila ves čečenski narod.