Med letošnjo predvolilno kampanjo v Nemčiji precej prostora zajema vprašanje nemških načrtov za prihodnost pomoči Grčiji. Medtem ko je v nedeljo nemški finančni minister in član CDU Wolfgang Schäuble kategorično zanikal možnost novega odpisa dolga Grčiji, je Merklova v ponedeljek izrekla (zgolj) ostro svarilo proti odločitvi zaradi nevarnosti domino učinka, a si je s tem vseeno pustila malce odprta vrata, če bi do takšnega ukrepa vseeno moralo priti.

Ker pa je vprašanje Grčije med tekočimi volitvami precej občutljiva tema, vsaj po svarilu, da bo Grčija vnovič potrebovala pomoč, ki ga je pretekli mesec izrekel Schäuble, je Merklova včeraj nekaj krivde za nastalo situacijo pripisala političnim nasprotnikom iz SDP. Med predvolilnim nastopom v Rendsburgu je okoli tisoč zbranim podpornikom CDU povedala, da je za vstop Grčije v evroobmočje kriv nekdanji nemški kancler iz vrst SDP Gerhard Schröder.

Merklova o solidarnosti

»Kancler Schröder je Grčijo sprejel v evroobmočje in oslabil pakt stabilnosti. Obe odločitvi sta bili povsem napačni ter eni od začetnih točk naših trenutnih težav,« je povedala Merklova, ki sicer še vedno želi močno skupno valuto, a svari, da je to možno zgolj s temeljitimi reformami v državah s težavami. »Enotno evro območje je takšen zaklad, takšna korist, da ga ne moremo postaviti pod vprašaj. Zato je evro več kot valuta. Zaradi tega kažemo solidarnost, a vedno solidarnost, ki je povezana z odgovornostjo za reforme v državah, ki občutijo našo solidarnost.«

Angeli Merkel se v Nemčiji sicer obeta že tretji mandat po volitvah, ki bodo 22 septembra. Velik razlog za priljubljenost v anketah pa je odobravanje ravno pri vprašanju soočanja z evrsko krizo.

Kar je nevarno za Merklovo, ne bo nujno koristilo opoziciji

Največji konkurent Merklove Peer Steinbrück iz vrst SPD, ki po večini javnomnenjskih raziskav za CDU zaostaja okoli 15 odstotkov, medtem opozarja, da trenutna vlada nemškemu volilnemu telesu z omenjenimi zagotovili ponuja zgolj uspavala, s katerimi poskušajo prekriti dejstvo, da bo za stabilizacijo evroobmočja treba tudi nekaj plačati. Strategijo SPD pa analitiki ne ocenjujejo kot najuspešnejšo, saj kljub nevarnosti teme za Merklovo ostaja dejstvo, da so člani opozicije tudi sami podprli predloge za finančno pomoč.

Grški finančni minister Janis Stournaras je v nedeljo sicer povedal, da bo Grčija potrebovala dodatnih 10 milijard evrov pomoči s strani partneric v evroobmočju, a ne pričakujejo, da bi bilo posojilo vezano na kakršnekoli pogoje.