Obama se je preteklo soboto odločil, da bo odločitev o tem, ali je potrebno režim sirskega predsednika Bašarja al Asada kaznovati zaradi uporabe kemičnega orožja 21. avgusta v predmestju Damaska, prepustil kongresu. Bela hiša sicer doslej še ni povedala, ali bo Obama mnenje kongresa sploh upošteval, saj je zatrdil, da odobritve ne potrebuje in meni, da je potrebno režim kaznovati.

Senatni odbor za mednarodne odnose je v sredo tesno z deset proti sedem potrdil resolucijo za vojaško akcijo v trajanju največ 90 dni brez vojakov na terenu. Od takrat naprej se ozračje spreminja. Vodja senatnih demokratov Harry Reid sicer trdi, da bo zbral potrebnih 60 glasov za preprečitev obstrukcije, vendar pa tudi republikanec Lindsey Graham, ki vojaško akcijo podpira, pravi, da bo izid glasovanja v senatu tesen. V 100-članskem senatu se je za vojaški ukrep doslej izjasnilo 24 članov, proti pa 18.

V predstavniškem domu pa je stanje za Obamo slabše. Doslej je 91 kongresnikov izrazilo javno nasprotovanje ukrepanju, 93 pa je javno izrazilo dvome v upravičenost ukrepanja. Od 435 glasov je imela akcija proti Asadu v četrtek le 31 jasnih izrazov podpore. Za zmago ali poraz bo potrebno zbrati 217 glasov. Na strani Obame so voditelji obeh strank, vendar to ne bo dovolj.

"Po 6668 mrtvih ameriških vojakih, več deset tisoč ranjenih, 2000 milijardah porabljenih za Irak in Afganistan, kar je 40.000 dolarjev dolga za vsako ameriško družino, je napočil čas za gradnjo domovine in vlaganje v domače gospodarstvo," je sporočil demokratski kongresnik iz New Yorka Brian Higgins.

Njegov republikanski kolega Michael Grimm, ki je v soboto izrazil jasno podporo ukrepanju proti Asadu, si je v četrtek že premislil. "Okno za akcijo se je zaprlo. Nisem prepričan, da bo to imelo kakšno korist za ZDA. Asad je videl, kaj nameravamo in je imel dovolj časa, da zavaruje tarče. Po pogovoru z mojimi volivci sem se odločil, da bom glasoval proti," je sporočil Grimm.

Republikanec iz Teksasa John Culberson meni, da bi moral senat o resoluciji glasovati 11. septembra in jo poraziti na obletnico napadov na ZDA leta 2001, da s tem, ko zavrne podporo Al Kaidi, počasti terorizem. Med uporniki proti Asadu so namreč tudi skupine, povezane z Al Kaido.