Javna podpora Evropski uniji je padla, nezaupanje med državami članicami pa raste, kaže sinoči objavljena raziskava. Škoda, ki jo je v zadnjih nekaj letih povzročila dolžniška kriza terja visok davek, tako bo najverjetneje tudi v prihodnje.

Ugledni washingtonski raziskovalni center Pew opozarja, da je podpora Evropski uniji v zadnjem letu dni padla s 60 na 45 odstotkov. Poročilo z naslovom »Novi bolnik Evrope: Evropska unija« je pokazalo, da podpora evropskemu združevanju še posebej pada v Franciji.

Gospodarske razmere vse bolj vplivajo na razpoloženje Evropejcev, ki so razočarani tudi glede svojih voditeljev ter čedalje manj verjamejo v celotno idejo EU, je pokazala raziskava.

Več o raziskavi si lahko preberete tukaj.

Južne države vse bolj odtujene, osrednje pa razdeljene

Kot so zapisali izvajalci raziskave v svojem poročilu: »Ves trud zadnjih petdesetih let za vzpostavitev bolj združene Evrope je postal glavna žrtev evropske krize. Evropski projekt je zdaj po večjem delu Evrope zamrznjen. Podaljšana gospodarska kriza je ustvarila centrifugalne sile, ki delijo evropsko javno mnenje, ločijo Francoze od Nemcev in Nemce od vseh drugih. Južne države, torej Španija, Italija in Grčija, postajajo vse bolj odtujene, kar je razvidno iz njihovih težav z Brusljem in Berlinom ter z ekonomskim sistemom, ki ga dojemajo kot nepravičnega«.

V raziskavi, ki so jo opravili marca, je sodelovalo več kot 7600 ljudi iz osmih držav – Nemčije, Francije, Velike Britanije, Španije, Italije, Poljske, Grčije in Češke.

Evropejci zadovoljni z Merklovo

Pokazalo se je tudi, da Angela Merkel ostaja najbolj priljubljena evropska voditeljica. Ne le doma – Merklovo so pri njenem reševanju evropske gospodarske krize večinsko podprli državljani petih držav, ki so sodelovale v raziskavi. O Angeli Merkel poročamo tudi v današnji tiskani izdaji Dnevnika v članku Prejšnje življenje tovarišice Angele.