Kitajsko obrambno ministrstvo je očitke ameriškega poročila o vpletenosti kitajske vojske v kiber vohunjenje za ameriškimi podjetji in državnimi agencijami označilo za nepravilno, poroča BBC. V izjavi so zapisali, da poročilu primanjkuje »tehničnih dokazov« pri povezovanju vojske z napadi na podlagi IP naslovov.

V izjavi, ki je bila objavljena na spletni strani ministrstva, so zapisali, da so bili mnogi napadi izvedeni s pomočjo ukradenih IP naslovov. Zapisali so tudi, da je natančen izvor napadov težko natančno določiti, ter da so ZDA vsakodnevno nabiranje spletnih podatkov krivično označile za vohunjenje.

Možni tudi povračilni mednarodni trgovski ukrepi

Bela hiša namerava danes predložiti novo poročilo, v katerem bodo vključeni prvi agresivnejši ukrepi, ki bi jih ZDA uporabile za soočenje s kiber napadi, ki so bili v preteklosti najpogosteje povezani s kitajsko vlado, poroča AP. Nekateri najvišji ameriški uradniki govorijo celo o nepopustljivi kampanji kiber kraj podatkov ameriških podjetij in vlade. Uradniki so za AP spregovorili anonimno, ker niso pooblaščeni razkriti nadaljnjih ameriških ukrepov. Poleg glob naj bi predlog vključeval tudi povračilne ukrepe na področju mednarodne trgovine.

Ameriški predsednik Obama je državnim agencijam prav tako ukazal, naj podatke o grožnjah kiber napadov delijo z zasebnimi podjetij, ki se ukvarjajo s spletno varnostjo, ameriški kongres pa preučuje novo zakonodajo, ki bi dvignila zaščito ranljivih podjetij. Ameriški kongresnik Mike Rodgers, ki je tudi predsedujoči kongresnemu odboru za obveščevalne službe, že nekaj časa poziva k resnejšim ukrepom, nova razkritja pa bi lahko bila voda na mlin njegovemu predlogu za lažje deljenje podatkov med podjetij in vlado, ki v preteklosti ni uspel prejeti dovolj velike podpore.

Zadnji načrti Bele hiše sicer sledijo razkritju podjetja za spletno varnost iz Virginije, ki je razkrilo podatke o povezavi med kitajsko vojaško enoto v Šanghaju in več let kiber napadov na ameriška podjetja, med drugim tudi Coca-Colo in ameriško orožarsko podjetje Lockheed Martin.

Več o povezavi med napadi in kitajsko vojsko lahko preberete v članku Andreja Mrevljeta: Skrivnost dvanajstega nadstropja.