ZDA si želijo, da bi ISS delovala še do leta 2024, vendar pa je Rogozin dejal, da lahko ruski del ISS preživi brez Američanov, ameriški pa brez Rusov ne more. Pri projektu, ki je bil namenjen koncu vesoljske tekme, sicer sodeluje 15 držav. Ruski del ISS ima pogonski sistem postaje, ameriški pa komunikacijski in energetski.

Tiskovni predstavnik Nase Bob Jacobs je za televizijo NBC povedal, da niso dobili nobenega uradnega obvestila o spremembah dogovora o sodelovanju. Dejavnosti se odvijajo naprej normalno vključno z današnjo vrnitvijo ameriško-japonske posadke z ISS in novo izstrelitvijo čez dva tedna.

Odkar so ZDA leta 2011 upokojile floto raketoplanov, so edini način za prevoz astronavtov na ISS ruske rakete sojuz. Račun za Naso je 60 milijonov dolarjev za vozovnico. Nasa sicer uporablja zasebna podjetja za prevoz tovora, človeških posadk pa ZDA ne bodo sposobne varno pošiljati v vesolje do leta 2017.

V vesolje naj jih pošljejo s trampolinom

Rogozin, ki se je zaradi ameriških sankcij proti Rusiji že norčeval, da lahko Nasa astronavte na ISS pošilja s trampolinom, je povedal, da bo Rusija po letu 2020 denar namenjen za ISS porabila za druge zadeve, o katerih bo več sporočila poleti, ko bo objavljen načrt.

Odnosi med ZDA in Rusijo so se krepko poslabšali marca, ko si je Rusija priključila ukrajinski polotok Krim. Washington trdi, da Rusija še naprej spodbuja napetosti na vzhodu Ukrajine in doslej sprejete sankcije se bodo še okrepile, če bo Moskva ovirala za 25. maj napovedane ukrajinske volitve.

Ne bodo ovirali dela na ISS

Rogozin je po poročanju tiskovne agencije Interfax dejal, da Rusija ne bo ovirala normalnega dela na ISS, vendar pa dodal, da se bojijo sodelovanja na področju visoke tehnologije s tako nezanesljivim partnerjem, kot so ZDA, ki vse politizirajo.

Zaradi tega Rusija v ZDA več ne bo prodajala raketnih motorjev za uporabo v vojaške namene. Rusija v ZDA izvaža raketne motorje RD-180, ki jih podjetji Boeing in Lockheed Martin uporabljata kot prvo stopnjo svojih raket Atlas V. Te rakete v vesolje pošiljajo vojaške in obveščevalne satelite.

Podjetji v ta namen sodelujeta preko skupnega podjetja United Launch Alliance (ULA), ki je v torek sporočilo, da še ni dobilo nobenega uradnega obvestila o koncu sodelovanja. Sicer pa imajo dovolj zalog za dve leti, kar pomeni, da bo vsaka morebitna tranzicija gladka.

Zaradi načrtov ZDA o prepovedi izvoza visoke tehnologije, ki jo lahko Rusija uporabi v vojaške namene, pa Rusija prav tako namerava junija ustaviti delovanje 11 sistemov za satelitsko navigacijo na svojem ozemlju, ki jih uporabljajo ZDA.

Rusija želi podobne sisteme odpreti na ozemlju ZDA in če do septembra ne bo dogovora, bodo sistemi v Rusiji dokončno zaprti, menda na način, ki ne bo oviral delovanja domačih komunikacijskih in navigacijskih satelitskih sistemov.