Albanija si je status kandidatke obetala že decembra, vendar se je morala zadovoljiti z obljubo, da se bo unija k temu vprašanju vrnila junija. Največ pomislekov so imele Velika Britanija, Francija in Nizozemska, a na koncu so članice le dosegle soglasje.

Ob odobritvi statusa kandidatke so sicer članice Albanijo opozorile, da bo morala odločno ukrepati za izpolnitev evropskih zavez, predvsem okrepiti prizadevanja za reformo javne uprave in pravosodja ter v boju proti organiziranemu kriminalu in korupciji.

Poleg tega članice od Albanije pričakujejo še vrsto konkretnih ukrepov, na primer da bo okrepila prizadevanja za zmanjšanje migracijskih pritiskov na unijo, torej dodatno ukrepala za rešitev problema neutemeljenih prošenj za azil v članicah unije.

Albanija, ki je za članstvo v uniji zaprosila leta 2009, je tako danes ob odobritvi statusa kandidatke dobila jasno sporočilo, da bo morala še trdo delati, preden bo lahko stopila naslednji korak naprej na poti v unijo - začela pristopna pogajanja.

Makedonija je na primer status kandidatke dobila decembra 2005, a še ni dočakala začetka pogajanj. Najbolje gre na poti v EU Črni gori, ki je že odprla nekaj poglavij, in Srbiji, ki je pogajanja začela v začetku leta, a še ni odprla nobenega poglavja.

Na repu kolone držav Zahodnega Balkana na poti v EU sta BiH, ki je v slepi ulici zaradi notranjepolitične paralize, in Kosovo, ki ga pet članic še vedno ne priznava kot samostojne države. BiH in Kosovo sta tako še daleč od statusa kandidatke.