»Pokoli in ugrabitve s strani Islamske države so nov dokaz vala etničnega čiščenja, katerega žrtve so manjšine na severu Iraka,« je dejala predstavnica AI Donatella Rovera, ki se trenutno mudi v Iraku.

Obsodbe sistematičnih kršitev človekovih pravic

Svet Združenih narodov za človekove pravice pa je v ponedeljek na izrednem zasedanju soglasno sprejel odločitev, da bodo v Iraku poslali misijo, ki bo raziskala zločine, ki so jih storili pripadniki IS. Zasedanje je bilo sklicano na pobudo iraških oblasti.

Kot so ob tem sporočili z ministrstva za zunanje zadeve, je sklic izrednega zasedanja podprlo več kot 60 držav, tudi Slovenija in ostale države članice EU.

EU je v imenu držav članic, tudi Slovenije, v skupni izjavi na zasedanju izrazila zaskrbljenost nad razmerami v Iraku in ostro obsodila sistematične in obsežne kršitve in zlorabe človekovih pravic.

Skrajneže primerjal z nacisti in komunisti

Svet je tudi sprejel resolucijo, v kateri obsoja sistematične kršitve človekovih pravic in mednarodnega humanitarnega prava, ki izvirajo iz delovanja IS in povezanih skupin ter poziva k zaščiti civilistov in najbolj ranljivih, posebej žensk in otrok. Pozval je tudi k oblikovanju nove vključujoče iraške vlade, ki naj spoštuje in ščiti človekove pravice ter zagotovi ustrezno preiskavo zlorab in kršitev človekovih pravic, so še sporočili z MZZ.

Avstralski premier Tony Abbott pa je danes dejal, da so v boju proti pripadnikom IS upravičene »skrajne sile«. Hkrati je IS primerjal z nacisti in komunisti, navaja AFP.

IS, ki je prisotna v Siriji, je 9. junija začela veliko ofenzivo v Iraku in zavzela velike dele iraškega ozemlja.