Plesi golih deklet v vodnjaku razkošne vile v Arcoru, blizu Milana; elegantne večerje, kot jih imenoval Berlusconi, z obilico “poživil”, s katerimi so prisotni starčki skušali nadomestiti pomanjkanje spolnih hormonov. Groteskne Berlusconijeve zabave zadnjih nekaj let so napovedovale konec režima, ki ga je nek italijanski politolog imenoval sultanat. Režim, ki temelji na finančni moči sovrana, obkroženega s (političnimi) evnuhi in dekleti na klic. Sredi 21. stoletja v in v državi, ki je ena od ustanoviteljic moderne združene Evrope?

Vila v Arcoru ni bila vselej najbolj razvpit in razkošen bordel Italije. Pred dolgimi leti je v njej podjetnik Berlusconi skrival mafijca, ki ga je preganjala policija. Ko je leta 1993 Italijanom sporočil, da vstopa v politiko, je Berlusconi sedel v svojem studiju. Bilo je edinkrat, da smo ga videli obkroženega s knjigami. Nekaj mesecev kasneje, ko je postal premier, se je vila v Arcoru spremenila v depandanso rimske vladne palače. Takrat rimske politike nevešči Berlusconi je najpomembnejše vladne odločitve sprejemal kar v razkošni vili, kamor je klical svoje najbolj zaupne sodelavce in poslovne partnerje. V tej dobi nedolžnosti Berlusconi ni zagrešil drugega kot to, da je svoje zasebno podjetje mešal z državo, da so tako Fininvest kot Italijo vodili isti ljudje.

Iz Arcora se je zaradi tega skupaj z otroci zelo kmalu izselila njegova žena Veronika Lario. Prav Lario je bila prva, ki je nekaj let kasneje vesoljni Italiji naznanila, da njen mož potrebuje zdravniško pomoč in javnost opozorila na zlorabljanje politične moči za zadovoljevanje osebnih užitkov.

Sodba milanskega sodišča, ki je Berlusconiju zaradi prostitucije z mladoletnicami in zlorabljanja oblasti določila 7 let zapora ter dosmrtno prepoved opravljanja političnih funkcij, je zaradi tega nekoliko simbolna. Berlusconiju so sodile tri sodnice, določile so mu strožjo kazen, kot jo je zahtevala obtožnica. Toda še bolj kot moralno zadoščenje je morda pomembno dejstvo, da so sodnice ovrgle pričevanje vseh deklet, ki so sodelovale v zabavah, kasneje pa dodatno nagrajene pričale v prid Berlusconijeve obrambe. Ali z drugimi besedami: z razsodbo so sodnice napovedale sodni proces celotnemu sistemu “sultanata”.

“Kaj se je torej zgodilo, da je Italiji v preteklih dvajsetih letih vladal človek, ki je imel do te mere nenadzorovano oblast, da je začel verjeti v njeno absolutnost in celo v lastno nesmrtnost”, se danes sprašuje Ezio Mauro, direktor rimske Repubbliche.

Enoznačnega odgovora na to vprašanje ni. Enako kot tudi ni odgovora na to, kakšna bo nadaljnja usoda politika in mogotca Berlusconija. Zapletena italijanska zakonodaja obsojencu zagotavlja prostost vse dokler sodbe ne potrdi najvišje sodišče. V nekem drugem procesu, ki zadeva podkupovanje in utajo davkov, je drugostopenjsko, prizivno sodišče, Berlusconiju potrdilo štiri leta zapora. Proti koncu leta naj bi vrhovno sodišče dokončno odločilo, ali bo zdaj 76-letni politični zvodnik in ženskar, dejansko končal v kehi.

Najverjetneje ne. Najprej zaradi enega od Berlusconijevih zakonov, ki sedemdesetletnikom omogoča, da kazni ne prestajajo za zapahi.

Moje mnenje je, da primera Berlusconi ne bodo razrešila sodišča. Enako, kot o njegovi usodi ne bo odločala ljudska volja, od koder je slišati celo zahteve, da bi moral Berlusconi končati podobno kot Mussolini.

Čeprav ga niso usmrtili, ne obesili za noge, so Berlusconija politično upokojili že pred več kot dvema letoma. Škandal bunga-bunga je takrat združil opozicijo in vladajoče sile, ki so pod taktirko predsednika republike Berlusconija prisilile na umik. Toda dve leti kasneje je 30 odstotkov Italijanov dedku Berlusconiju ponovno izreklo zaupnico. Dovolj, da je spretni igralec kart odigral partijo očeta naroda, ki s podporo vladi zagotavlja, da Rima ne bo obiskala trojka iz Bruslja. Z igro garanta nihajoče italijanske vlade Berlusconi nadaljuje tudi zdaj, ko mu sodišča pripravljajo giljotino. To je pogajalski čip, ki ga bo mogotec uporabljal vse do zadnjega trenutka in morda celo za ceno luksuznega hišnega pripora v Arcoru, kjer si je pred leti dal zgraditi egipčanski mavzolej.