»Palestinsko vodstvo je soglasno podprlo odločitev, da zaprosimo za članstvo v 15 agencijah ZN in mednarodnih pogodbah, začeli bomo s četrto ženevsko konvencijo,« je danes zvečer po televiziji v Ramali sporočil Abas in dodal, da bodo prošnje »poslali nemudoma«. »To ni ukrep proti Ameriki ali kateri koli drugi strani - to je naša pravica in strinjali smo se, da se ji začasno odpovemo za devet mesecev,« je dejal.

Obiski Johna Kerryja

Zadnji krog mirovnih pogajanj je po treh letih premora lani julija sprožil ameriški državni sekretar John Kerry. Do konca aprila bi se morali obe strani že načeloma dogovoriti o ključnih vprašanjih končnega mirovnega sporazuma, vendar pa napredka ni bilo in ZDA si zdaj prizadevajo doseči vsaj podaljšanje pogajanj do konca letošnjega leta.

Prav v ponedeljek zvečer je bil tako Kerry, ki skuša na vsak način rešiti mirovne pogovore, znova na obisku na Bližnjem vzhodu. Sešel se je z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem in glavnim palestinskim pogajalcem Sajebom Erekatom, medtem ko je bilo predvideno srečanje z Abasom odpovedano. Danes se Kerry mudi v Bruslju na zasedanju zunanjih ministrov Nata, a naj bi se že v sredo vrnil na Bližnji vzhod in se sešel z Abasom.

Izrael ni izpustil zadnje skupine zapornikov

Julija lani so se Palestinci zavezali, da v času mirovnih pogovorov na mednarodnem parketu ne bodo začenjali nobenih pobud proti Izraelu - kakršne so na primer prošnje za članstvo v agencijah ZN ali pravni postopki proti Izraelu.

Izrael je po drugi strani obljubil izpustitev 104 palestinskih zapornikov, a pred izpustitvijo še zadnje skupine 26 dolgoletnih zapornikov, do katere naj bi prišlo konec marca, si je premislil in je ni izvedel.

Popustili bi v primeru izpustitve vohuna

Zaradi tega so se pogajanja sedaj znašla na robu propada. V ponedeljek naj bi dali Palestinci Kerryju 24 ur časa, da najde rešitev, in obenem zagrozili, da bodo v nasprotnem primeru zaprosili za članstvo Palestine v vseh agencijah ZN.

Po navedbah virov blizu pogajanj naj bi bili Izraelci pripravljeni popustiti v zameno za izpustitev izraelskega vohuna Johnatana Pollarda, ki je bil zaradi vohunjenja v ZDA za Izrael leta 1985 obsojen na dosmrtno ječo.