Dogajanje v Ukrajini

15.05 - "Sem legitimen predsednik Ukrajine, ki me je izvolilo ljudstvo Ukrajine. Ostajam predsednik." S Putinom se še ni sestal, ko se bo, pa bo lažje razumel njegova stališča. "Kar se tiče korakov Rusije: ne bi bilo pravilno, da jaz Rusiji govorim, kaj naj naredi. Zagotovo ne more ostati indiferentna. Ukrajina je njen partner in tudi njena soseda. Rusija ima vse možnosti, da prepreči kaos, ki se odvija v Ukrajini," je še pojasnil.

14.56 - Dodal je še, da ni podpisal nobenega zakona, ki ga je od njegovega pobega iz države sprejel parlament, zato ti ne morejo stopiti v veljo.

14.55 - Zatrdil je, da policiji nikoli ni ukazal, naj strelja na protestnike. ''Nobena oblast ni vredna prelivanja krvi,'' je dejal.

14.50 - Janukovič se je sestal s pripadniki enot, ki so ga branili, in se jim opravičil. Spregovoril pa je tudi o izpustitvi Julije Timošenko. ''Ne vem, kakšna bo njena vloga v politiki v prihodnje. Verjamem, da bodo na to vprašanje odgovorili Ukrajinci sami,'' je dejal. Po njegovem je ukrajinsko sodišče sprejelo odločitev, da ji v zaporu omogočijo posebne pogoje. ''Bila je v dobrih rokah,'' je dodal. Njena izpustitev pa je zadevo, ki jo treba pogledati s strani zakonitega. ''Nikoli ji nisem hotel slabo. Nisem ji niti zameril. A dogovor, ki ga je podpisala z Rusijo, je povzročil ogromno izgubo Ukrajini. To breme zdaj nosi ljudstvo samo,'' je enostavno zaključil.

14.40 - S svojimi sodelavci se je pripravljal na predsedniške volitve maja 2015. ''Hoteli smo narediti vse, da bi Ukrajince prepričali, da je bolje živeti v mirni državi, kjer obstaja možnost napredka. Imeli smo veliko podpornikov iz različnih političnih strank,'' je pojasnil Janukovič. ''Zdaj odgovornost leži v rokah tistih, ki so državo privedli v krizo in povzročili kaos in katastrofo.''Po njegovem so oni krivi za vse težave. Opozoril pa jih je še, da vse volitve morajo potekajo v skladu z zakoni in ustavo. Janukovič se namerava vrniti v državo in nadaljevati svojo politično pot, a šele ko bo zagotovljena varnost njemu in njegovi družini.

14.35 - Opozicijski voditelji naj bi ga prevarali, da je podpisal dogovor, s katerim bi bila kriza odpravljena.

14.30 - Na vprašanje, kdaj se bo vrnil v Ukrajino, je Janukovič pojasnil, da je vsaka vojaška akcija nesrejemljiva in da za vojaško pomoč ne bo zaprosil. V državo se bo vrnil, ko bo zagotovljena njegova varnost in varnost njegove družine. Dodal je še, da se s Putinom ni sestal, sta se pa slišala po telefonu.

14.25 - Janukovič je zatrdil, da ni pobegnil, temveč da je bil državo prisiljen zapustiti. Nanj naj bi celo streljali. Nekatere parlamentarce naj bi silili, da podpišejo določene dokumente. Vse skupaj je označil za kaos. ''Nisem mogel tvegati življenj svojih družinskih članov,'' je še pojasnil. Na črno listo naj bi bil napisan tudi Janukovičev vnuk.

14.20 - Janukovič se je pri vprašanju ali ga je sram opravičil veteranom in Ukrajincem. ''Rad bi se opravičil, ker nisem imel dovolj moči, da bi v državi obdržal stabilnost in dogajanje preprečil.''

14.15 - Janukovič je prepričan, da je v državi oblast prevzeli nacionalisti in fašistična manjšina.

14.10 - Začela se je novinarska konderenca Viktorja Janukoviča, ki dejal, da se bo boril proti tistim, ki poskušajo prevzeti oblast v državi. ''Ko sem o tem javno spregovoril, sem bil prisiljen zapustiti državo, da sem si režil življenje,'' je svoj pobeg v Rusijo pojasnil Janukovič. Pozval je k volitvam v letošnjem septembru, sprejetju nove ustave in referendumom. Zahteval je, da oboroženi protestniki svoje orožje predajo policiji in tako zagotovijo varnost državljanom Ukrajine.

13.20 - Eden najvišjih ukrajinskih predstavnikov za varnost, Andrij Paruby, je za zasedbo letališč na območju Krima obtožil Kremelj. "To so separatistične skupine, ki odgovarjajo Kremlju," je Paruby, vodja sveta za narodno varnost in obrambo dejal v televizijskem prenosu. Dejal je še, da so po državi preprečili več podobnih akcij. Dodal je, da brez razglasitve izrednih razmer Ukrajina na območje Krima ne more poslati vojaških sil, poroča Reuters.

13. 00 - Ena od možnosti za rešitev krize na območju Krima je tudi razglasitev izrednih razmer, je dejal novi vodja sveta za narodno varnost in obrambo. A tudi, če bi razglasili izredne razmere, na območje še vedno ne bi poslali vojske.

12. 55 - Švica in Avstrija sta zamrznili vsa sredstva nekdanjega ukrajinskega predsednika in njegovih zaveznikov, poroča tiskovna agencija AP. Enako bo storil Liechtenstein, poroča Reuters. Švicarska vlada je v izjavi danes sporočila, da bodo sredstva zamrznili nemudoma. S tem bodo preprečili kakršnokoli tveganje za odtujitev lastnine ukrajinske vlade, poroča AP. V izjavi niso sporočili, koliko – če sploh kaj – denarja imajo Janukovič in njegovi sodelavci v Švici.

12. 50 - Evropska komisija je vse različne strani na območju Krima prosila za zmerne in zadržane akcije, poroča Reuters. Poudarili so, da situacija na območju bolj kot karkoli drugega potrebuje politično rešitev.To pa bodo zagotovili le prek dialoga, pri katerem bodo sodelovale različne strani.

12. 45 - Nekaj oboroženih moških je območje letališča že zapustilo, nekaj jih še ostaja, poročajo tuje tiskovne agencije.

12. 40 - Ukrajinski generalni tožilec je ukazal takojšnje prijetje deset nekdanjih najvišjih predstavnikov ukrajinske vlade in varnostnih sil, vključujoč nekdanjega generalnega tožilca Viktorja Pšonko, nekdanjega notranjega ministra Valerija Zaharčenka, vodjo administracije Andreja Klujeva , nekdanjega načelnika štaba, ter nekdanjo pravosodno ministrico Oleno Lukaš, poroča Reuters.

12. 35 - Agencija Interfax je poročala, da so območje Krima preletavali ruski vojaški helikopterji.

12. 30 - Oboroženi moški, ki nadzorujejo letališče naj bi bili lokalni "samoobrambni vod", poroča portal Russia Today. Po besedah vodje varovanja na letališču so moški prišli preprečiti morebitno nasilje in zagotoviti varnost vseh. Po poročanju tiskovne agencije Krima je letališka varnostna služba v nenehnem stiku s skupino. "Varujemo potnike znotraj letališča, oni pa to delajo izven njega. Če bo vse potekalo tako mirno, kot sedaj, bodo tukaj ostali tako dolgo, dokler bo potrebno tovrstno zagotavljanje varnosti," je dejal.

12. 25 - Ukrajinski tožilec je medtem že potrdil, da bo Ukrajina Rusijo prosila za izročitev Viktorja Janukoviča, takoj ko bo potrjeno, da se nahaja tam. Po mnenju mnogih poznavalcev Rusija tega ne bo storila, pa čeprav Janukoviča s tiralico iščejo zaradi obtožb množičnega umora protestnikov med protesti.

12. 15 - Švicarske oblasti so sprožile preiskavo domnevnega pranja denarja odstavljenega predsednika Viktorja Janukoviča in njegovega sina Aleksandra, poroča BBC. Tožilec Yves Bertossa je v spremstvu policije včeraj zjutraj preiskal Janukovičevo pisarno v podjetju v lasti Viktorja Janukoviča v Švici. Zasegli so dokumente, poroča Guardian. Švica je včeraj še sporočila, da bo bankam odredila zamrznitev vseh sredstev v švicarskih bankah, ki bi lahko bile povezane s sredstvi Janukoviča, poroča Guardian. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP so švicarske oblasti zamrznile bančne račune kar 20 ukrajinskim državljanom.

12. 10 - Russia Today: neimenovani oboroženi moški, ki so zasedli letališče Simferopol, naj bi se delno umaknili z njega.

11. 45 - Na zunanjem ministrstvu Velike Britanije so svoje državljane v Ukrajini opozorili, naj ne zapuščajo letališča Simferopol, dokler zadeve ne bodo postale bolj jasne.

11. 37 - Alan Cullson, moskovski dopisnik za časnik Wall Street Journal, je na twitterju objavil: Po letališču se vozijo številni vojaški avtomobili brez kakršnih koli oznak ali registrskih tablic.

11. 32 - Turčinov je s položaja vodje oboroženih sil odstavil admirala Jurija Iljina, na katerega ga je prejšnji teden imenoval Viktor Janukovič, poroča BBC.Po poročanju BBC-ja je Iljin včeraj zaradi srčnega napada pristal v bolnišnici. Agencija Interfax še poroča, da je Turčinov odstavil tudi Volodimirja Sivkoviča s položaja namestnika sekretarja sveta za narodno varnost in obrambo.

11. 24 - Ukrajinski parlament je danes sprejel resolucijo, v kateri ZDA in Veliko Britanijo poziva k uresničitvi zavez kot garantov suverenosti Ukrajine. Varnostni svet ZN pa je pozval k nujnemu zasedanju zaradi razmer na večinsko ruskem polotoku Krim, kjer od odstavitve predsednika Janukoviča napetosti naraščajo.

11. 20 - Ukrajinski začasni predsednik Oleksander Turčinov je Rusijo obtožil, da spodbuja ukrajinsko krizo. V parlamentu je dejal: "Na žalost postajajo oborožene sile ruske federacije vse bolj neposredno vključene v stopnjevanje konflikta. Po avtonomni republiki Krim se sprehajajo oboroženi, torej po območjih, kjer z Ukrajino nimajo takšnega dogovora."

11.15 - Bonitetna agencija Fitch je oceno za dolgoročni dolg Ukrajine, ki se je znašla v hudi politični in gospodarski krizi, danes ohranila pri CCC. Gre za raven, ki označuje zelo špekulativno naložbo in veliko tveganje. Obeti so negativni, je zapisala agencija in še posebej opozorila na politično tveganje. Politično tveganje ostaja veliko, prenos oblasti pa bi se lahko razpletel na različne načine, zato je težko podati zanesljive ocene. "Zmožnost Ukrajine pridobiti zunanje vire financiranja bo v veliki meri odvisna od tega, kako hitro bodo sposobni oblikovati vlado, ki bo imela široko podporo v javnosti, in koherenten program ekonomske politike," so zapisali v agenciji.

11.10 - Začasna vlada, ki jo vodi 39-letni proevropski politik Arsenij Jacenjuk, bo potrebovala pomoč EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). "Politiki bi lahko imeli kljub temu težave pri vnovični vzpostavitvi zaupanja in izpolnitvi pogojev, ki bodo vezani na pomoč IMF, kot je dvig cen plina ali fiskalno zategovanje," je opozoril Fitch. Čeprav uradno še ni znano, koliko bo znašala pomoč, je znano, da Kijev potrebuje 35 milijard dolarjev (25,6 milijarde evrov) pomoči. Javni dolg Ukrajine znaša 13 milijard dolarjev.

10. 40 - BBC-jev dopisnik Christian Fraser poroča, da novinarji zaenkrat nimajo nikakršnih stikov z oboroženimi neznanci, ki so zasedli letališče Sevastopol. Piše, da neznanci sicer ohranjajo razdaljo z drugimi obiskovalci na letališču ter da nosijo puške. Čeprav je Sevastopol mednarodno letališče (vsaj po nazivu), pa so potniška letala z njega nehala vzletati že pred leti. Letališče je v lasti ukrajinskega ministrstva za obrambo, na njem pa so parkirana letala mig ukrajinskih zračnih sil.

10.30 - Ukrajinska centralna banka je omejila dvig tujih valut na bankomatih na 15.000 ukrajinskih grivn (nekaj čez 1000 evrov) na dan, poroča Reuters.

10. 20 - Ukrajina upa na mednarodno finančno pomoč in to zelo hitro. Odločena je izpolniti vse nujne pogoje, da bi si zagotovila sredstva IMF, je danes povedal premier Arsenij Jacenjuk, poroča Reuters. Predstavniki IMF naj bi v Kijev prispeli prihodnji teden, kjer se bodo sestali z novo oblastjo. Njeni predstavniki so včeraj pojasnili, da je Ukrajina močno zadolžena, pred bankrotom pa bi jo rešilo 35 milijard dolarjev. Jacenjuk je novinarjem sporočil, da delajo previdne, a jasne korake, s katerimi bodo zagotovili finančno pomoč državi. Upa, da bo pomoč prišla kmalu.

10. 15 - Ukrajinski parlament je danes pozval Moskvo, naj ne stori ničesar, s čimer bi zamajala ukrajinsko teritorialno integriteto in neodvisnost. Rusijo so še pozvali, naj zavrne podporo separatizmu v Ukrajini, poroča Reuters.

10.10 - Po poročanju tujih medijev so oboroženi moški ponoči na letališče prispeli v tovornjakih. Oblečeni so v zelene uniforme brez oznak. Na glavah imajo čelade. BBC-jev dopisnik poroča, da moški zagotovo niso pripadniki ukrajinske vojske, lahko pa bi bili pripadniki ruske vojske (ti sodelovanje pri akciji zanikajo).

10. 00 - Vodja nočne izmene na enem od letališč je za ukrajinsko tiskovno agencijo Unian povedal, da letališče zaseda okoli 300 oboroženih moških, za katere sam meni, da so ruski vojaki (iz ruske vojske so sicer navedbe že zanikali). Letališče je sedaj zaprto, vsi leti pa odpovedani, je dodal vodja izmene.

9.53 - Ukrajinski parlament je Varnostni svet ZN pozval k seji, na kateri bi razpravljali o težavah Ukrajine, poroča Reuters.

9. 50 - Ukrajinski premier je poudaril, da vlada ne bo posegala v politiko centralne banke ter da bo spoštovala njeno neodvisnost.

9. 45 - Guverner ukrajinske centralne banke Stepan Kubiv pravi, da ima Ukrajina dovolj rezerv, da poplača posojilodajalce, poroča Reuters.

9. 42 - Začasni ukrajinski predsednik je sklical nujno sejo varnostnih vodij, glavna tema razgovora bodo dogodki v Krimu, poroča Reuters.

9. 40 - Ukrajinski parlament je pozval Rusijo, naj ne dela premikov, s katerimi spodkopavajo ukrajinsko teritorialno integriteto, poroča Reuters.

9. 30 - Avstrija je v luči morebitnih kršitev človekovih pravic in krvavega boja za oblast v Ukrajini ter zaradi suma korupcije na prošnjo nove ukrajinske vlade do nadaljnjega zamrznila bančne račune 18 Ukrajincev, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Na Dunaju so dodali, da je zamrznitev začasni ukrep, dokler ne bo začel veljati ustrezen ukrep na celotni ravni EU. EU je namreč že sprejela odločitev o sankcijah proti predstavnikom nekdanjih ukrajinskih oblasti pod vodstvom Viktorja Janukoviča, ni pa še sprejela konkretnih odločitev, kot je recimo ustrezen seznam oseb. Pred tem je sicer Švica že v četrtek sporočila, da bo zamrznila sredstva, ki jih imajo v njenih bankah Janukovič in njegovi najtesnejši sodelavci, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

9. 20 - Reutersov poročevalec poroča, da je na enem od zasedenih letališč v Simferopolu dejal, da skupino, ki je letališče zasedla, sestavljajo pripadniki "ljudske vojske Krima".

9. 15 - Rusija je zanikala, da bi pripadniki vojske, sicer nameščeni v bližini Krima na Črnem morju, sodelovali pri zasedanju dveh letališč v Krimu, poroča Reuters.

9.00 - Odločitev ukrajinskega parlamenta, da ukine leta 2012 sprejet zakon, ki dovoljuje, da se na območjih, kjer ruski jezik govori več kot 10 odstotkov prebivalcev, ukine ruščina kot drugi uradni jezik, naj bi bil še eden od razlogov za trenutne nemire na območju Krima, poroča portal Russia Today (RT). Njihov dopisnik z območja je za portal povedal, da je ukinitev zakona na območju naletela na slab odziv. "Več jezikov kot govorimo, več se lahko naučimo in razumemo," je za RT povedala prebivalka Simferopola, Anastazija Viničenko. "Želim, da se moj otrok uči brez omejitev," je dodala. Težava naj bi bila tudi zato, da nekateri, ki živijo na tem območju, sploh ne govorijo ukrajinščine, kar povzroča preglavice tudi pri izpolnjevanju dokumentov.

8. 30 - Ruski predsednik Vladimir Putin je ruski vladi odredil nadaljevanje pogovorov z Ukrajino o gospodarskih in trgovinskih vezeh, poleg tega pa naj se pogovarjajo s tujimi partnerji kot so IMF in G8 o finančni pomoči, Reuters povzema izjavo, objavljeno na spletni strani Kremlja. Poziv k sodelovanju s tujimi partnerji, vključujoč osem največjih gospodarstev na svetu in Mednarodni denarni sklad, kaže na to, da Putin ne želi biti izključen iz morebitnega nudenja pomoči visoko zadolženi Ukrajini, ki ji pravi "narod bratov", poroča Reuters. Decembra je Putin Janukoviču sicer obljubil 15 milijard dolarjev pomoči, a so proces zaenkrat ustavili, saj naj bi Rusija želela bolj podrobno spoznati delovanje nove ukrajinske vlade in njeno politiko, poroča Reuters.

8.25 - Putin naj bi vlado pozval, naj premisli o prošnji za humanitarno pomoč velike etnične ruske regije na jugu Krima. To so bili sicer prvi dokazi, ki jih je Putin odredil vse od Janukovičeve odstavitve prejšnjo soboto, poroča Reuters. Ukazi so v velikem nasprotju z agresivnimi izjavami Moskve, ki je novo ukrajinsko vodstvo pozvala, naj razoroži skrajneže, poleg tega pa so obljubljali, da bo Rusija branila svoje ljudi v Ukrajini.

8. 20 - Ulico "Institustkaya" v središču Kijeva, kjer se je odvilo nekaj najbolj nasilnih spopadov prejšnji teden, so na zemljevidih Googla (Google Maps) preimenovali v kar bi lahko grobo prevedli kot „Junaki ulice stotine nebeških“. "Stotina nebeških" so protestniki poimenovali tiste, ki so dali svoje življenje na ulicah Kijeva za lepšo prihodnost Ukrajine.

8. 10 - Ukrajinski notranji minister je sporočil, da so pripadniki ruske vojske danes prevzeli nadzor nad dvema letališčema na območju Krima. Zasedbo je že ostro obsodil. Poudaril je, da do sedaj do prelivanja krvi in nasilja še ni prišlo. "Na to gledam kot na oborožen vdor in okupacijo, kakor tudi kršitev vseh mednarodnih dogovorov in norm," je Arsen Avakov zapisal na facebook strani, poroča Reuters.

8.00 - Po letališču hodi na desetine močno oboroženih pripadnikov vojske, poroča tiskovna agencija AP.

7. 30 - Ruska tiskovna agencija Interfax je poročala, da je v jutranjih urah skupina 50 neznanih napadalcev zasedla letališče. Pred tem je Kremlju naklonjena oborožena skupina moških že v četrtek zavzela poslopji vlade in parlamenta ukrajinske avtonomne republike Krim in na njiju izobesila ruski zastavi.

7. 25 - Odstavljeni ukrajinski predsednik Viktor Janukovič bo imel danes novinarsko konferenco v mestu Rostov-na-Donu na jugu Rusije. Janukovič je novinarsko konferenco napovedal za 17. uro po lokalnem času (ob 14. uri po srednjeevropskem času). To bo njegov prvi nastop v javnosti od 22. februarja, ko ga je ukrajinski parlament odstavil in za 25. maj razpisal predčasne predsedniške volitve.

7. 15 - Na Krimu se v zadnjih dneh v luči političnih sprememb v Kijevu krepijo pozivi k odcepitvi od Ukrajine. Proruski poslanci regionalnega parlamenta so odločili, da bodo 25. maja izvedli referendum o statusu tega ukrajinskega polotoka. Poleg tega so odstavili regionalno vlado, ki je podprla novo začasno vlado v Kijevu. Parlament v prestolnici je namreč v četrtek potrdil začasno vlado, vključno s premierjem, 39-letnim proevropskim Arsenijem Jacenjukom, ki naj bi državo popeljal iz najhujše politične krize v zadnjih letih.

7.00 - Ameriški podpredsednik Joe Biden je novemu ukrajinskemu premierju v četrtek obljubil podporo ZDA. Te bodo državi nudile »polno podporo pri izvajanju reform, potrebnih za povrnitev zdravega gospodarstva, prizadevanjih za spravo, izpolnjevanju mednarodnih obveznosti in iskanju odprtega in konstruktivnega odnosa z vsemi svojimi sosedami«, je Kerry dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Že pred tem je Kerry govoril tudi z Lavrov, ki da mu je zagotovil, da bo Moskva spoštovala ozemeljsko celovitost Ukrajine. Lavrov je tudi vztrajal, da Rusija ne stoji za zavzetjem krimske vlade in parlamenta na Krimu, kjer so pozivi k odcepitvi od Ukrajine v luči krize vse glasnejši.