Grozi jim do 29 let zapora

26 obtožencem, med katerimi so tudi zdravniki, arhitekti in inženirji, zaradi udeležbe na protestih proti premierju Recepu Tayyipu Erdoganu grozi do 29 let zapora. Obtožbe jih bremenijo ustanovitve kriminalnega združenja, kršenja javnega reda ter organiziranja nezakonitih protestov preko družbenih medijev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Protesti junija lani so se začeli kot manjše okoljevarstveno gibanje proti uničenju bližnjega parka Gezi. A to se je hitro spreobrnilo v širše nacionalne proteste proti Erdoganovemu avtoritativnemu načinu vladanja.

Aktivistična skupina, ki je danes sedla na zatožno klop, se je oblikovala leta 2012, po vladni napovedi načrta sanacije parka Gezi, enega zadnjih ozelenelih mest v središču Carigrada, ter sosednjega trga Taksim, sicer najbolj priljubljenega zbirališča v mestu.

Maščevalno, politično motivirano navidezno sojenje brez dokazov

Organizacija za človekove pravice Amnesty International je pozvala k ustavitvi sojenja. »Gre za maščevalno, politično motivirano navidezno sojenje brez kančka dokaza za dejanska kazniva dejanja,« so sporočili in dodali, da želi država z njim le poslati sporočilo, da bodo oblasti neusmiljeno preganjale vsakogar, ki se ne strinja ali organizira proteste proti vladni politiki.

Po državi že potekajo številna druga sojenja, povezana s protesti.

Vlada po protestih načrtov glede gradnje na območju parka ni uresničila, je pa park postal prizorišče pogostih spopadov med policijo in protestniki. Ob prvi obletnici protestov 31. maja letos je bilo ranjenih več deset ljudi.