RSS

Vidas: Arbitražno sodišče bo odločalo na podlagi pravnih, ne zgodovinskih dejstev

zagreb -  Hrvaški strokovnjak za mednarodno pravo Davor Vidas je danes komentirali izjavo slovenskega zunanjega ministra Samuela Žbogarja, ki je za sobotno izdajo mariborskega Večera dejal, da "mora Slovenija dobiti, kar je v zgodovini že imela". Vidas je ocenil, da bo arbitražno sodišče moralo odločati na podlagi pravnih in ne zgodovinskih dejstev.

Zunanji minister Samuel Žbogar je v pogovoru za sobotni Večer dejal, da "arbitražnega sporazuma v Stockholmu Slovenija gotovo ne bi podpisala, če bi menili, da je to slab sporazum". Poudaril je, da je bil za Slovenijo ključen predvsem člen 3b sporazuma, ki govori o določitvi stika Slovenije z odprtim morjem. Dodal je, da bo Slovenija na odločitev sodišča skušala vplivati s skrbno pripravljeno dokumentacijo, v kateri bo podala vse dokaze in argumente, "da je meja tam, kjer mi mislimo, da je". (Foto: Bojan Velikonja)

Vidas je prepričan, da bo arbitražno sodišče moralo odločati izključno na podlagi mednarodnega prava, in sicer ne le, ko gre za dotik Slovenije z odprtim morjem, temveč tudi glede režima za uporabo relevantnih morskih območij.

Hrvaški pravni strokovnjak je še dejal, da njegova ocena izhaja iz dejstva, da so vsi trije kriteriji za odločitev arbitrov o "stiku" (junction) Slovenije z odprtim morjem omenjeni v določbi, ki je naslovljena uporabno pravo. Pojasnil je, da bodo glede na omenjeno arbitri odločali o slovenskem stiku z odprtim morjem na podlagi treh pravnih kategorij - mednarodnega prava, načela pravičnosti in dobrososedskih odnosov.

Ponovil je, da arbitri ne bodo mogli Sloveniji določiti teritorialnega stika z odprtim morjem glede na jasno pravilo o največ 12 navtičnih miljah teritorialnega morja. V nasprotnem primeru bodo kršili mednarodno pravo, je prepričan Vidas. Dodal je, da zgodovinski argumenti ne morejo spremeniti zemljepisa niti mednarodnega prava ter zato ne morejo biti niti relevantni za arbitražno odločitev.

Povezani članki
Arbitražni sporazum: France Bučar je zanikal informacije, da naj bi se sestajala skupina uglednih pravnikov Lokalno

Arbitražni sporazum: France Bučar je zanikal informacije, da naj bi se sestajala skupina uglednih pravnikov

Starosta slovenske politike France Bučar je danes za STA poudaril, da ne držijo informacije o tem, da naj bi se v zadnjih dneh sestajala skupina uglednih pravnikov in strokovnjakov. Skupina pa naj bi do božiča pripravila predlog, kako bi Slovenija lahko zaobšla arbitražni sporazum s Hrvaško.... Več »

MZZ: Arbitražni sporazum s Hrvaško je največji uspeh slovenske diplomacije v letu 2009 Lokalno

MZZ: Arbitražni sporazum s Hrvaško je največji uspeh slovenske diplomacije v letu 2009

Arbitražni sporazum s Hrvaško je največji uspeh slovenske diplomacije v letu 2009, je danes v Ljubljani izjavil govorec zunanjega ministrstva Milan Balažic. Zavrnil je tudi vse trditve, da bo sporazum poslabšal položaj Slovenije in zatrdil, da bo arbitražno sodišče moralo zgolj določiti koordinate... Več »

"SDS ne bo nikoli podprla predlaganega arbitražnega sporazuma s Hrvaško" Lokalno

"SDS ne bo nikoli podprla predlaganega arbitražnega sporazuma s Hrvaško"

"To da bi SDS podprla ta arbitražni sporazum, ni možno in ne obstaja nobena varianta, po kateri bi ta sporazum lahko podprli," je danes izjavil prvak SDS Janez Janša v odgovoru na novinarsko vprašanje, kaj bi bilo potrebno, da bi SDS podprla predlagani arbitražni sporazum Več »

Komentarji

Uredništvo Dnevnik.si spodbuja razpravo uporabnikov o novinarskih prispevkih. Uporabnike poziva, naj pri izražanju mnenj upoštevajo pravila komentiranja. V prizadevanju za preprečevanje sovražnega govora na spletu, ki je po zakonu kazniv, smo se pridružili nacionalnemu projektu Spletno Oko. S klikom na gumb Spletno Oko lahko prijavite komentar, za katerega domnevate, da je sovražen. Prijavo prejmeta upravitelj portala in prijavna točka Spletno Oko, ki jo obravnava le v primeru izpolnjenih kriterijev domnevno nezakonite vsebine.

Temperature po svetu
5 najtoplejših
Kairo 30°C
Hurgada 29°C
Zakintos 29°C
Heraklion 28°C
Bejrut 26°C
5 najhladnejših
Berlin 8°C
Reykjavik 8°C
Praga 8°C
Koebenhavn 9°C
Luksemburg 9°C