Medijsko četrt Marx v tretjem dunajskem okrožju si je Agencija za tehnologijo pri dunajski mestni upravi zamislila kot domicil kreativnih industrij in medijev. Vanjo se je že preselila medijska založba Echo in časopis Wiener Zeitung, najemnik je tudi televizijska družba ProSiebenSat.1 PULS 4 GmbH. Sprva so načrtovali, da bi se tja preselila tudi avstrijska javna televizija ORF, vendar te možnosti televizijska hiša kasneje ni izkoristila. Mesto Dunaj je projekt načrtovalo kot javno-zasebno partnerstvo in se dogovorilo z nekdanjim guvernerjem nacionalne banke Adolfom Wallo, ki je v projekt pripeljal skupino naložbenikov. Projektna družba Media Quarter Marx je bila ustanovljena februarja 2007.

Obsojen mafijskega združevanja

Avstrijska javnost je sedaj izvedela, da je po različnih podjetij delna lastnica te četrti Elnara Šorazova in da ima podjetje v njeni lasti do konca tega leta zagotovljeno opcijo, da odkupi vse deleže omenjene družbe po nižji ceni, kot je danes tržna vrednost vključenih nepremičnin. Elnara Šorazova je druga žena nekdanjega kazahstanskega veleposlanika na Dunaju Rakata Alijeva, ta pa je dobro znan tako avstrijskim politikom, kot tudi organom pregona v Kazahstanu, v Nemčiji, na Cipru in na Malti.

Rakat Alijev je bil v prvem zakonu poročen s hčerko kazahstanskega predsednika Nursultana Nazarbajeva. Bil je soustanovitelj in glavni delničar banke Nurbank, šef kazahstanske davčne uprave in namestnik šefa tajne službe, zatem pa je moral leta 2001 nepričakovano odstopiti. Govorice trdijo, da je načrtoval državni udar. Predsednik Nazarbajev je zatem zeta poslal za veleposlanika na Dunaj, tam je bil tudi predstavnik te države v OECD in drugih mednarodnih organizacijah s sedežem v avstrijski prestolnici.

Leta 2005 se je vrnil v Kazahstan in postal namestnik zunanjega ministra, februarja 2007 pa ga je predsednik znova poslal na Dunaj. Tik pred tem sta brez sledu izginila dva direktorja Nurbanke, Alijev je njen večinski lastnik. Sredi maja so kriminalisti v Kazahstanu začeli preiskavo proti Alijevu zaradi suma ugrabitve, predsednik pa ga je odpoklical z mesta veleposlanika. Alijev je kljub temu ostal na Dunaju.

Kazahstanske oblasti so Avstrijo zaprosile za izročitev Alijeva, vendar je sodišče na Dunaju to zahtevo zavrnilo z utemeljitvijo, da Alijev v domovini ne more pričakovati poštenega sojenja. Januarja 2008 je sodišče v Kazahstanu Alijeva obsodilo v odsotnosti. Zaradi ustanovitve mafijske združbe je dobil 20 let zaporne kazni, maja istega leta je sledilo še nadaljnjih 20 let zaporne kazni zaradi načrtovanja državnega udara.

Dobre zveze na Dunaju

Alijev je v času svojega službovanja na Dunaju spletel močne vezi v vplivne politične kroge, eden od njegovih tesnih prijateljev je bil tudi nekdanji guverner avstrijske nacionalne banke Adolf Walla. Leta 2011, ko so v Kazahstanu odkrili trupli obeh umorjenih bankirjev, so kazahstanske oblasti znova zahtevale izročitev tedaj umora osumljenega Alijeva, vendar je sodišče na Dunaju izročitev ponovno zavrnilo.

Konec januarja 2011 je nemška javna televizija ZDF poročala, da nemški kriminalisti preiskujejo sum, po katerem naj bi Alijev v Nemčiji opral velike količine denarja, mesec kasneje pa so poročali o očitkih, da je naročil oziroma celo sam sodeloval pri mučenju dveh kazaških varnostnikov. Rakat Alijev s svojo drugo ženo Elnaro Šorazovo trenutno živi na Malti.