Že dalj časa se ljudje sprašujejo, kako je ameriškim obveščevalnim službam uspelo okužiti in nadzirati delovanje Siemensovih turbin v močno varovani iranski jedrski elektrarni. Kot kaže, so turbine lahko okužili že v času izdelave, sposobnost komuniciranja z napravo, tudi kadar ni povezana s spletom, pa je omogočila še realnočasovni nadzor. Pred tem so mnogi sklepali, da je šlo zgolj za dobro napisan virus, ki se je sprožil ob primernih trenutkih. Tudi tokrat se je preprostejša in bolj šokantna možnost izkazala za resnično.

Glede na ameriške očitke kitajskemu izdelovalcu mobilnih naprav Huawei, ki ga sumijo vstavljanja zadnjih vrat v svoje naprave, pa se ne bi šlo čuditi, če je Angela Merkel z zlonamerno strojno opremo okužen telefon že kupila. Saj veste, kako je danes. Skoraj povsod želijo, da bi reči kupovali s kreditnimi karticami. Kdor ima nato podatek o serijski številki kupljenega izdelka in lastniku kreditne kartice, bi lahko teoretično seštel ena in ena ter vklopil primerno prisluškovalno napravo.

Brez skrbi, če danes niste pomembni. Morda boste nekoč, ali pa boste nekoč pomembni nekomu, ki je pomemben nekomu, ki je pač pomemben. NSA v megalomanskem podatkovnem centru v zvezni državi Utah pridno kopiči podatke naših komunikacij, spletnih navad, spletnih poznanstev, celo okusu za pornografijo in načinih flirtanja z mladoletnicami v spletnih klepetalnicah. Sicer so vselej radi zatrdili, da kopičijo zgolj meta podatke, kot so čas in lokacija komunikacije. No, eden prvih žvižgačev s tega področja Bill Binney, ki je bil pred odstopom leta 2001 kar trideset let visok funkcionar NSA, je razkril, da bi vse meta podatke tega sveta lahko shranili v malo večji sobi.

Sedaj, ko so se iluzije zasebnosti dokončno razblinile in ko se svet Orwellovega 1984 zdi tako sofisticiran in vsiljiv kot tehnologija iz dejanskega leta 1984, so mnogi postavljeni pred izziv. Sprejeti panoptikon, vreči previdnost in zasebnost v koš ter pričeti svojo lastno 24-urno resničnostno oddajo? Če nam uspe z zadevo še iztržiti kak evro, smo sploh premagali sistem.

Druga možnost pa je, da se izklopimo. Popolnoma. Poslovimo se od prenosnih telefonov in računalnikov, a to še ne bo dovolj. Vezja, ki nam lahko prisluškujejo, so lahko tudi v televiziji in radiu. Tudi v luč in avto se lahko kaj priklopi. Kot kaže, se bo treba posloviti od vsega, kar uporablja elektriko.

Mnoge bi obrat življenja nazaj v kameno dobo razjezil, a so tudi tisti, ki bi v tem videli rešilno bilko. Med vodilnimi bi bili seveda tiskani mediji. Adijo, računalnik, radio in televizija, živijo, časopis! Bomo pač pisali na pisalne stroje in če bo treba, uporabljali celo tiskalno napravo s premičnimi črkami.

Zelo zadovoljen bi bil v takšnih okoliščinah tudi marsikateri slovenski politik. Obrambni minister Jakič je ob okvari vladnega letala v Moskvi zamudil domov, ko so pri njem potekale hišne preiskave. Rekel je, da bi se, če bi za preiskave vedel, usedel v avto in kar odpeljal v domovino. Če bi bili edini drugi možnost parni vlak ali konj, bi brez slabe vesti zamudil še kak dan več. Prav tako bi lahko izkušeni pivci v vrstah politikov in funkcionarjev lažje prelisičili ne bodi jih treba može v modrem, ki so trenutno opremljeni s tehnologijo za merjenje alkohola v sapi. Malo akrobatskih sposobnosti ter spretnega jezika in policaj je že prepričan, da je vonj po alkoholu zgolj posledica mešanja močnih tablet z ustno vodico. Gašpar Gašpar pa se odpelje naprej.

No, da prehod v kameno dobo le ne bo tako preprost, so zopet poskrbeli Američani. Je že kdo poskušal kupiti enosmerno letalsko karto v New York z gotovino? Odsvetujem. Razen, če želite med rizične potnike in prestati pregled za samomorilskega bombaša, ker ste let iz San Francisca v New York kupili brez kreditne kartice in niste pustili digitalne sledi.